بوستر پمپ چیست

1398/23/05 63

به مجموع یک یا چند پمپ آب که به صورت موازی به وسیله کلکتور و اتصالات به یکدیگر متصل میشوند پکیج بوستر پمپ آب گفته میشود، بوستر پمپ شامل دو یا چند پمپ آب می باشد که برای افزایش و حفظ فشار آب به کار می رود . بوستر پمپ ها اغلب مواقع برای مصارفی استفاده می شوند که جریان آب به صورت ناپایدار و متغیر است و در زمان مصرف واحدها میزان فشار آب به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا می کند . به بیان ساده تر در بعضی از ساختمانها تعداد واحد ها و تعداد طبقات زیاد هست و آب شهری جوابگو نیاز مصرفی نیست، به همین خاطر از بوستر پمپ جهت تامین فشار استفاده میکنند.

مزایای بوستر پمپ آب :

از عمده مزایای بوستر پمپ آبرسانی دور متغیر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- کاهش مصرف انرژی

2- کاهش استهلاک کوپلینگ و قطعات متحرک الکتروپمپ ها

3- تغییر دور پمپ ها به وسیله اینورتر متعاقبا باعث کاهش میزان صدای بوستر پمپ آب ، کاهش استهلاک سیستم لوله کشی ساختمان می شود.

4- حذف ضربه قوچ در شبکه مصرفی به علت خاموش و روشن نشدن آنی الکتروپمپ ها

5- پمپاژ آب برحسب نیاز مصرفی واحدها

6- وجود پمپ رزرو و عدم قطعی آب در مواقع سرویس و تعمیر پمپ آب در حال کار

7- قابلیت سرویس بوستر پمپ در حین کار

8- هزینه تعمیر و نگهداری پایین

 اجزا تشکیل دهنده بوستر پمپ آب

بوستر پمپ آب متشکل از:

 1.  پمپ آب

 2. تابلو فرمان

 3. شیر فلکه های ورودی

 4. شیرفلکه های خروجی

 5. شیر صافی

 6. شیر یکطرفه

 7. لرزه گیر

 8. فلنچ و مهره و ماسوره

 9. کلکتورهای ورودی و خروجی

 10. منبع تحت فشار

 11. پرشر ترانسمیتر (سنسور فشار) برای سیستم های دور متغیر

 12. پرشر سوئیچ برای سیستم های دور ثابت

 13. مانومتر

 14. شاسی یکپارچه

  مزایای بوستر پمپ آب

 در بوستر پمپ هایی که متشکل از چند پمپ آب می باشند، هر پمپ آب می تواند به صورت مستقل از سایر پمپ ها به صورت خودکار و یا دستی وارد مدار شده یا از مدار خارج شود همچنین در شرایطی که یکی از پمپ ها نیاز به تعمیر دارد می توان با خاموش کردن همان پمپ آن را از مدار خارج نمود به طوریکه سایر پمپ ها به کار خود ادامه دهند، در این صورت از قطعی آب در حین سرویس پمپ ها جلوگیری می شود.

موارد کاربرد بوستر پمپ آب

امروزه با توجه به افزایش جمعیت در کلان شهرها و رشد فرهنگ آپارتمان نشینی و همچنین کمبود آب در اغلب شهرها و صنایع مختلف گستره استفاده از بوستر پمپ آب بسیار وسیع شده است. از بوستر پمپ آبرسانی برای افزایش فشار آب برای ساختمان هایی که در انتهای خط لوله آب شهری قرار دارند، برای تقویت فشار آب ساختمان های مرتفع، مراکز تجاری، استادیوم های ورزشی، سیستم های اطفاء ، مصارف کشاورزی و سیستم های تصفیه آب و RO

 

 انواع بوستر پمپ آب

1- بوستر پمپ آتش نشانی دور ثابت

2- بوستر پمپ آبیاری 

3- بوستر پمپ آبرسانی آب مصرفی ساختمان ها و بیمارستان ها 

 

دسته بندی بوستر پمپ آب : 

1- بوستر پمپ آب دور متغیر

همانطور که از نام این دسته از بوستر پمپ آب پیداست این نوع بوسترپمپ آب بوسیله اینورتر، دور نامی الکتروموتور شکسته میشود که به آن variable-freguency drive نیز گفته میشود. به عبارتی دیگر دور موتور AC برابرست با فرکانس ضربدر یک ضریب ثابت که تابعی از تعداد قطب موتور می باشد. در موتورهای 4 پل با فرکانس 50 هرتز دور نامی 1450 و موتورهای 2 پل دورنامی 2985 دور می باشد. عموما بوستر پمپ های دور متغیر بوسیله درایو تغییر فرکانس دور متغیر می شود که به اختصار VFD نیز شناخته می شود و اساس کار درایو VFD تغییر دور هرتز به هرتز است واز آنجا که برق ایران 50 هرتز می باشد اینورتر می تواند بر اساس برق ایران بوستر پمپ آب را دور متغیر نماید. یعنی اینکه با هر هرتز 60 دور، دور الکتروموتور را افزایش و کاهش دهد و با افزایش دور توسط درایو تا 50 هرتز دور الکتروموتور تا ماکسیمم دور نامی افزایش می یابد.

از مزایای بوسترپمپ آب دور متغیر میتوان به کاهش مصرف برق، کاهش استهلاک پمپ، کاهش استهلاک قطعات مصرفی، افزایش طول عمر سیستم لوله کشی ساختمان، کاهش سر و صدای پمپ ها، پمپاژ آب به میزان مصرف اشاره نمود.

انواع بوستر پمپ های دور متغیر : اگر فرض کنیم بر روی بوستر پمپ مورد مثال از دو عدد پمپ استفاده کرده باشیم که در اصطلاح به آن پکیج بوسترپمپ 2 خط یا دو پمپه می گوئیم، می تواند به دو نوع باشد.

 

1- بوسترپمپ تک درایو : در این حالت همه پمپ ها بوسیله یک درایو متغیر می شوند. بدین صورت که کنترلر، اینورتر را روی پمپ شماره 1 قرار میدهد و با افزایش میزان مصرف، دور الکتروموتور بصورت PID افزایش می یابد و وقتی پمپ به دور نامی رسید اگر نیاز مصرفی برطرف نشد، پمپ شماره 1 در دور نهایی ثابت میشود و کنترلر، درایو (اینورتر) را از روی پمپ شماره 1 برداشته و بر روی پمپ شماره 2 قرار می دهد. بدین صورت همه پمپ ها بوسیله یک اینورتر میتوانند دورمتغیر شوند از مزایای این نوع بوسترپمپ می توان به مقرون به صرفه بودن آن نسبت به پکیج چند درایو اشاره نمود.

 

2- بوستر پمپ چند درایو: در این نوع بوستر پمپ آبرسانی دور متغیر می توان به ازای هر پمپ از یک عدد درایو (اینورتر) جهت تغییر دور الکترو پمپ ها استفاده کرد که در این حالت دور پمپ ها بصورت مجزا از هم متغیر شده و افزایش یا کاهش فشار سیستم را پوشش می دهند. همچنین برای اینکه پمپ ها بتوانند در صورت نیاز به صورت نوبتی وارد مدار شوند، نیازمند نصب برد کنترلر بر روی تابلو فرمان هست که به آن سیستم change over  نیز گفته می شود از مزایای این نوع بوسترپمپ می توان به بازدهی بالای آن اشاره نمود.

 

برای تامین فشار مصرفی ساختمان از چند مدل بوسترپمپ میتوان استفاده کرد :

1- بوستر پمپ با دبی مجموع پمپ ها: در این حالت همه پمپ ها باهم می توانند آبدهی مورد نیاز سیستم را تامین کنند.

2-بوسترپمپ با دبی مورد نیاز هر پمپ : در این حالت هر پمپ به تنهایی میتواند آبدهی مورد نیاز سیستم را تامین کند.

 

2- بوستر پمپ دور ثابت :

این نوع بوسترپمپ ها استارت شروع و کار مداوم آنها با سرعت یکسان می باشد که عموما برای مصارفی که نیاز به کمترین زمان جهت رفع افت فشار می باشد مورد استفاده قرار می گیرند. برای مثال سیستم های آتش نشانی و پرکن مخازن و مصارف آبیاری .

 

 بوستر پمپ آتش نشانی چیست؟ 

بوسترپمپ دور ثابت آتش نشانی به سیستمی اطلاق می شود که از هد و دبی بالایی برخوردار می باشد و میتوانند در صورت  بروز حریق در کمترین زمان به بیشترین سرعت و بازدهی ممکن برسد.

بوسترپمپ آتش نشانی میتواند از پمپ های توربینی با محور عمودی (طبقاتی) و یا پمپ های گریز از مرکز ساخته شود، اصول و قواعد انتخاب و ساخت بوسترپمپ آتش نشانی بسیار حائز اهمیت می باشد به همین علت تقسیم بندی آنها بر اساس نوع ساختمان، میزان خطر آتش سوزی می باشد.

 

طراحی و محاسبه پمپ و بوستر پمپ آتش نشانی :

پمپ آتش نشانی باید بر اساس دبی مورد نیاز سیستم در شرایط حریق و فشار مورد نیاز دورترین مصرف کننده از نظر هیدرولیکی انتخاب شود بدین معنا که در استاندارد آتش نشانی هر پمپ باید به تنهایی جوابگوی کُل هد و دبی مصرفی باشد و یک پمپ هم به عنوان رزرو در نظر گرفته شود، از این رو برای درک بهتر مطالب، ضوابط و مقررات آتش نشانی و نوع تصرفات و کاربری ها را شرح می دهیم و در ادامه به شرح مسائل مربوطه میپردازیم : 

 

 

در جدول تفکیک تصرفات و کاربری ها گروه S1 کاربری‌ها کم خطر و گروه S2 کاربری‌ها پر خطر و گروه S3 کاربری‌ها پر خطر و حساس می باشند. 

حداقل الزامات گروه‌ بندی تصرفات: 



         در جدول فوق منظور از فهرست شده لیست مورد تایید در سایت سازمان آتش نشانی می باشد که در تهیه موارد آتش نشانی باید رعایت شود.

 • در جدول فوق منظور از استاندارد یعنی تهیه و اجرای سیستمی می باشد که برطرف کننده نیاز مصرفی جهت اعلام یا اطفاء حریق می باشد.
 • در تصرفاتی که ملزم به تهیه پکیج بوستر پمپ با استاندارد ul/fm هستند میتوانند از طریق مطالعه ضوابط تدوین شده توسط سازمان بین المللی Under writers Laboratories که با نام ul میشناسند کسب کنید


نکته: از آنجایی که تهیه و اجرای سیستم اعلام و اطفاء حریق بسیار مهم می باشد، لذا شرکت آوین پمپ بعنوان طراح و سازنده بوستر پمپ های آتش نشانی، به شما خریدار گرامی پیشنهاد می کند قبل از خرید، ضوابط و مقررات سازمان آتش نشانی را با مراجعه به سایت سازمان آتش نشانی تهران را به دقت مطالعه فرمایید زیرا در این حالت اطلاعات بسیار مفیدی در رابطه با نوع و سایز اسپرینکلرها، سایز و اندازه لوله ها و رایزرهای آتش نشانی، نوع و سایز جعبه آتش نشانی و میزان فشار و آبدهی سیستم اطفاء حریق به صورت کامل کسب خواهید نمود که در مقاله تدوین شده توسط شرکت آوین پمپ بعلت طولانی بودن ضوابط سازمان به صورت کلی شرح داده شده است.

حال به ادامه مطلب در خصوص بوستر پمپ دورثابت آتش نشانی می پردازیم :

در توضیح بوستر پمپ دورثابت گفتیم به سیستمی اطلاق می شود که در کمترین زمان به بیشترین دورنامی میرسد، از همین رو در سیستم اطفاء حریق از بوستر پمپ دور ثابت استفاده میشود. از عمده تفاوت بوستر پمپ های تولیدی شرکت آوین پمپ با شرکت های تامین کننده مشابه میتوان به:

1- نصب سیستم خود سرویس تمام اتومات: از آنجایی که بوستر پمپ های آتش نشانی عمدتا خاموش میباشد، لذا امکان قفل کردن پروانه در اثر ارتباط آب با قطعات داخلی پمپ ها می باشد که در اینصورت ریسک کار نکردن پمپ ها در هنگام حریق بسیار بالا می باشد به همین خاطر شرکت آوین پمپ با نصب سیستم خود سرویس بوسیله PLC و سیستم شیر برقی  بر روی پکیج بوستر پمپ آتش نشانی تولیدی خود این امکان را فراهم کرده که پمپ ها در بازه زمانی تعریف شده بطور خودکار روشن شده و آب موجود در سیستم لوله کشی را در بین کلکتور مکش و دهش بوستر پمپ آتش نشانی سیرکوله کند که این عمل مانع قفل کردن پروانه (جامپ پروانه) می شود.

 2- از آنجایی که استارت پمپ های آتش نشانی با دور بالا می باشد از همین رو امکان خراب شدن پرنشر سوئیچ ها بسیار افزایش می یابد به همین خاطر شرکت آوین پمپ جهت جلوگیری از این مشکل بر روی سیستم های آتش نشانی با قدرت بالاتر از 15 اسب بخار از PLC استفاده می کند که باعث دفع ضربه اولیه استارت پمپ می شود.

 3- انتخاب پکیج بوستر پمپ آتش نشانی بر اساس استاندارد: شرکت آوین پمپ به صورت کاملا تخصصی و مطابق با اصول و ضوابط آتش نشانی، بر اساس هد (ارتفاع) و دبی (آبدهی) مورد نیاز سیستم جهت اطفاء حریق به مشتریان خود پیشنهاد می‌دهد زیرا انتخاب پمپ آنشنشانی بر اساس توان الکتریکی الکتروموتور (کیلووات، اسب بخار و....) غیر اصولی می باشد.

4- انتخاب قطعات مکانیکی و متعلقات مورد نیاز بوستر پمپ های آتش نشانی مطابق استاندارد نظیر منبع دیافراگمی، شیرآلات و سایز کلکتورها و...

انواع بوستر پمپ های دور ثابت آتش نشانی: باتوجه به تعیین نوع تصرفات در ساختمان ها بوستر پمپ آتش نشانی به سه نوع دسته بندی می شوند:

1- بوستر پمپ بدون پمپ پیشرو (جوکی پمپ)

2-بوستر پمپ دارای پمپ پیشرو (جوکی پمپ)

3-بوستر پمپ دیزلی و الکتریکی

نکته: بر اساس قوانین و مقررات پمپهای آتش نشانی باید به گونه ای انتخاب شوند که هر پمپ به تنهایی جوابگوی کل هد و دبی مورد نیاز سیستم باشد. بدین معنی که برای هر سیستم آتش نشانی باید دو پمپ اصلی در نظر گرفته شود و هر کدام از پمپ ها باید توان تامین ظرفیت سیستم را به طور کامل داشته و یکی از پمپ ها رزرو دیگری باشد که اگر به هر دلیلی پمپ اول از کار افتاد پمپ دوم وارد مدار شود. 

در پکیج هایی که از پمپ پیشرو (جوکی پمپ) استفاده شده باید فشار پمپ جوکی هم اندازه پمپ های اصلی و دبی آن کمتر از جریان خروجی از یک اسپرینکلر در سیستم در نظر گرفته شود.

 • پمپ پیشرو در سیستم آتش نشانی برای مصارف کم و بر طرف نمودن افت فشارهای جزئی انتخاب میشود.
 • در تصرفات گروه S3 پمپ آتش نشانی باید به صورت پکیج مورد تایید سازمان آتش نشانی تهیه گردد.
 • در ساختمانهایی که مطابق دستورالعمل ملزم به تهیه پکیج دارای دیزل پمپ هستند، باید توان دیزل به میزان حداقل 40٪ بالاتر از توان الکتریکی در نظر گرفته شود و همچنین باک ذخیره سوخت دیزل پمپ به ازای هر کیلو وات توان پمپ، 5 لیتر در نظر گرفته شود و برای مقدار نهایی محاسبه شده 10٪ ضریب اطمینان بالاتر نیز لحاظ شود.
 • در پکیج هایی که از دیزل پمپ استفاده شده باید به گونه ای ساخته شوند که بر روی کلکتور خروجی از انشعاب بای پس جهت نصب دبی سنج استفاده شود تا در فواصل مختلف از عملکرد بهینه دیزل پمپ اطمینان حاصل کرد.
 • محل نصب تابلو فرمان بوستر پمپ آتش نشانی باید به گونه ای باشد که در مواقع ضروری قابل دسترس باشد.
 • محل نصب پکیج آتش نشانی باید دارای فضای مناسب و تهویه مناسب باشد.
 • محل نصب پکیج دارای دیزل پمپ باید دارای خروجی دودکش باشد.
 • پکیج های آتش نشانی باید توسط علائم و رنگ مناسب نسبت به سایر پمپ های ساختمان مجزا شود. تا به سادگی قابل تشخیص باشد.
 • برق رسانی به پمپ های آتش نشانی باید بعد از کنتور برق به صورت جداگانه و توسط فیوز مخصوص آتش نشانی صورت گیرد.
 • بر روی کلکتور خروجی بوستر پمپ آتش نشانی از یک انشعاب سایز “1 اینچ جهت استفاده از آب شهری برای مواقعی که پمپ ها به هر دلیلی روشن نشد، باید در نظر گرفته شود.
 • جهت جلوگیری از ضربات و فشارهای ناشی از عملکرد پمپ ها  باید از منبع دیافراگمی با ظرفیت مناسب استفاده شود.
 • در تصرفاتی که ملزم به تهیه پمپ آتش نشانی مطابق لیست سازمان آتش نشانی می باشد عموما پکیج آتش نشانی باید دارای استاندارد NFPA و CEN (national fire protection Association) که استاندارد انجمن ملی آتش نشانی آمریکا میباشد، رعایت شود.
 • استاندارد UL/FM چیست و پکیج بوستر آتش نشانی دارای استاندارد UL/FM دارای چه خصوصیاتی می باشد؟

        جهت نصب و راه اندازی بوستر پمپ آب، خرید و سفارش طراحی بوستر پمپ آبرسانی و بوستر پمپ آتش نشانی می توانید با کارشناسان مجرب و توانمند شرکت آوین پمپ در ارتباط باشید.