راهنمای جامع انتخاب و خرید هوشمندانه پمپ آب

1398/13/03 258

راهنمای جامع انتخاب و خرید هوشمندانه پمپ آب

مصرف کننده گرامی در مقاله تهیه و تدوین شده توسط شرکت آوین پمپ به صورت تخصصی سعی بر تشریح کامل انواع پمپ های آب و مزایای برندهای مختلف پرداخته شده تا خواننده پس از مطالعه مقاله بتواند خرید و انتخاب بهینه ای داشته باشد.

جهت خرید و انتخاب هوشمندانه پمپ آب نیازمند به دست آوردن سه مولفه می باشیم که از اهمیت بالایی برخوردار می باشد :

 

1-هد (ارتفاع پمپاژ) که با نماد (H) نمایش داده می شود.

 

2-دبی (میزان آبدهی) که با نماد (Q) نمایش داده می شود.

3- نوع کاربری پمپ آب.

 

جهت درک بهتر مولفه هد و دبی را مختصرا شرح می دهیم و سپس به ادامه مطلب می پردازیم :

 

هد پمپاژ چیست: برای ارسال مایع با نرخ مشخص از نقطه ای به نقطه ای دیگر در داخل سیستم به فشار نیاز است، این فشار باید به اندازه ای باشد که بتواند بر مقاومت سیستم غلبه کند که به آن هد می گویند.

 

هد کل برابر با مجموع هدهای استاتیکی و فشاری و هدهای مقاومت سیستم شامل هد اصطکاکی و سرعتی می باشد. منظور از هد استاتیکی اختلاف ارتفاع مبدا تا مقصد است که خود به دو نوع تقسیم می شود.

 

1-هد استاتیکی مکش: منظور از هد استاتیکی مکش همان فاصله سطح مایع تا ورودی پمپ می باشد که اگر مایع در ارتفاع بالاتر از ورودی پمپ قرار گرفته باشد (suction head) مکش مثبت می باشد و اگر سطح مایع پایین تر از ورودی پمپ قرار گرفته باشد (suction head)  مکش منفی می باشد.

 

 در حالت دوم اگر سطح سیال پایین تر از ورودی پمپ (به عبارتی مکش پمپ منفی) باشد امکان بروز پدیده کاویتاسیون افزایش می یابد که در این صورت باعث صدمات جدی به پروانه ها و یا به کاسه پمپ می شود که در مقالات بعدی پدیده کاویتاسیون و راه های پیشگیری از بروز کاویتاسیون را توضیح خواهیم داد .

 

2-هد استاتیکی دهش (Dischargehed): منظور از هد استاتیکی دهش همان فاصله و ارتفاع عمودی از مرکز پمپ تا مقصد انتقال مایع می باشد .

 

منظور از هد فشاری چیست ؟

 

فشاری است در سیستم که پمپ باید بر آن غلبه کند. برای مثال دیگ های بخار که در آن پمپ باید بتواند بر فشار داخل بویلر غلبه کند به همین خاطر در دیگ های بخار از پمپ های طبقاتی عمودی استفاده میشود.

 

منظور از هد مقاومت در سیستم چیست ؟

 

همانطور که در طرح سوال پیداست منظور از هد مقاومت در سیستم همان افت فشار در اثر گذرآب و برخورد با جداره لوله ها و شیرآلات در سیستم است که اصطلاحا به آن هد اصطکاکی یا افت هد دینامیکی نیز می گویند که مقدار و میزان افت فشار وابسته به جنس لوله، طبیعت مایع، تعداد زانوها و شیرآلات بستگی دارد.

 

دبی پمپاژ: عبارت است از حجم مایعی که در یک بازه زمانی توسط پمپ آب انتقال داده می شود.

 

دبی دارای واحد های زیر است :

 

(m3/h)  متر مکعب بر ساعت

 

(m3/s)   متر مکعب بر ثانیه

 

(lit/s)   لیتر بر ثانیه

 

(lit/hr)   لیتر بر ساعت

 

(GPM)    گالن در دقیقه

 

(GPS)   گالن در ثانیه

 

هر متر مکعب برابر است با 1000 لیتر و هر GPM (گالن آمریکایی) برابراست با 3/78 لیتر 

 

برای دبی می توان رابطه زیر را نوشت :

 

Q=V/t=AX/t=AV

 

سطح لوله=A

 

دبی=Q

 

زمان=t

 

حجم و مقدار سیال عبوری در زمان=V

 

مسافت پیموده شده سیال در زمان=X

 

سرعت=V

 

حال به بهترین و ساده ترین روش انتخاب پمپ آب می پردازیم :

 

برای انتخاب پمپ آب مورد نیاز باید تعداد طبقات از جایی که پمپ آب نصب می شود را در عدد 3 ضرب کنیم.

 

(در اینجا عدد 3 ارتفاع هر طبقه می باشد) و سپس حاصل بدست آمده را با فشار مورد نیاز ساختمان جمع می کنیم.(فشار مورد نیاز 3 بار می باشد که هر یک بار معادل 10 متر ارتفاع عمودی می باشد.)

 

و برای بدست آوردن دبی(آبدهی) پمپ آب از روش زیر استفاده می کنیم.

 

معمولا یک واحد بین 70 متر تا 90 متر به 250 تا 300 لیتر آبدهی در ساعت نیاز دارد و برای واحد های بزرگتر که دارای 2 عدد سرویس بهداشتی و حمام می باشند، بین 300 تا 400 لیتر آبدهی در نظر می گیریم.

 

برای درک بهتر از مثال زیر استفاده می کنیم :

 

یک آپارتمان داریم که دارای 4 طبقه روی همکف و 2 طبقه پارکینگ می باشد و پمپ آب در طبقه منفی 2 قرار میگیرد، همچنین در هر طبقه 4 واحد 80 متری قرار دارد از چه پمپ آبی استفاده کنیم، بهتر است ؟

 

نقطه کاری پمپ (هرپمپ) =  فشار مورد نیاز معادل 30 متر ارتفاع (3 بار) + ارتفاع هر طبقه X تعداد طبقات

  

48 (ارتفاع مورد نیاز  پمپاژ توسط پمپ) = 30 + 6X3

 

آب مورد نیاز هر واحد X تعداد واحد ها

 

4/8 (متر مکعب بر ساعت، آبدهی مورد نیاز)  = 16X300

 

حال با توجه به اطلاعات ساختمان به این نتیجه رسیدیم که باید پمپی را انتخاب کنیم که بتواند 4/8 متر مکعب بر ساعت در ارتفاع 48 متر را پوشش دهد.

برای کمک به شما خریدار محترم، در اینجا گریز مختصری به انواع پمپ آب و کاربرد آن ها میزنیم :‌

 • پمپ آب برای مصارف خانگی
 • پمپ آب برای مصارف صنعتی
 • پمپ آب برای پمپاژ آب تمیز از چاه
 • پمپ آب برای پمپاژ فاضلاب
 • پمپ آب برای مصارف سیرکولاسیون آب گرم و آب سرد.
 • پمپ آب برای مصارف کشاورزی

در واقع با مشخص شدن نوع کاربرد پمپ آب می توان فیلتری از انواع مختلف پمپ هایی که می توانیم انتخاب کنیم را بدست بیاوریم و در نهایت موفق به خرید پمپ آب با کیفیت متناسب با نیاز مصرفی خود شویم.

پس از اینکه نوع کاربری پمپ را مشخص کردیم بدین صورت عمل میکنیم:

* برای مثال کاربرد پمپ آب برای مصارف خانگی را در نظر می گیریم.

برای پمپاژ آب قابل شرب دو دسته پمپ می توانیم انتخاب کنیم :‌ 1- پمپ آب خانگی استیل 2- پمپ آب خانگی چدنی.

 • پمپ آب خانگی استیل از نوع چدنی برای مصارف پمپاژ آب شرب بسیار مناسب تر است زیرا آب در تماس با فلزاتی نظیر چدن و آهن باعث ایجاد زنگ زدگی می گردد در حالیکه استیل در تماس با آب هیچگونه زنگ زدگی و یا تغییر رنگ و بو ایجاد نمی کند. در نتیجه برای مصارف خانگی پمپ آب استیل گزینه مناسبی می باشد. البته باید در نظر داشت که قیمت پمپ آب استیل از پمپ آب چدنی بالاتر می باشد. به همین دلیل اغلب مصرف کنندگان ترجیح میدهند تا پمپ آب چدنی خریداری کنند.

از مزایای پمپ آب استیل نسبت به پمپ آب چدنی علاوه برکیفیت لوازم و قطعات می توان به سر و صدای کمتر در هنگام کار اشاره کرد.

پمپ آب استیل خود به دو دسته تقسیم می شود : 1- پمپ آب استیل افقی 2- پمپ آب استیل عمودی

پمپ آب چدنی نیز به چند دسته تقسیم می شوند که می توان جهت مصارف خانگی از آن ها استفاده نمود.

در مدل های چدنی ذکر شده جنس پروانه ها، از چدن ، نوریل (پلاستیک) و برنج تولید و روانه بازار می شوند . همانطور که گفته شد پمپ آب چدنی از قیمت به مراتب پایین تری نسبت به مدل های استیل برخوردار است ولی از استهلاک بالاتری نسبت به پمپ آب استیل برخوردار می باشد.

پمپ آب مورد انتظار چه مدت زمانی بدون استراحت کار خواهد کرد؟

فعالیت صنعتی ما در چه زمینه ای است؟

سیال قابل پمپاژ از آن جهت حایز اهمیت می باشد که اگر پمپ با متریال متناسب با آن انتخاب نگردد باعث خورندگی و یا استهلاک بالا و در نهایت خرابی زودهنگام پمپ می گردد. برای مثال چنانچه می خواهید پمپ برای پمپاژ آب شور انتخاب کنید باید از پمپ آب با متریال استیل 316L و یا برنز استفاده کنید.

زمان کارکردن پمپ آب از آن جهت مهم است که اگر برای کار مداوم و استارت بیشتر از 7 ساعت پمپ آب کار می کند باید از پمپ های 1450 دور که دائم کار هستند استفاده شود ولی اگر زمان کار پمپ زیر 7 ساعت باشد می توانید از پمپ های 2900 دور نیز استفاده نمایید.

چنانچه زمان میزان کار پمپ در نظر گرفته نشود باعث افزایش استهلاک و کاهش طول عمر پمپ می گردد.

مشخص نمودن زمینه فعالیت ما در انتخاب پمپ آب بسیار مهم است زیرا باعث جلوگیری از صرف هزینه های هنگفت و اشتباه می گردد.

برای مثال اگر فعالیت صنعتی ما در زمینه صنایع غذایی می باشد از لحاظ بهداشتی و الزاماتی از این قبیل تهیه پمپ استیل گزینه اصولی می باشد.

 •  برای پمپاژ آب قابل شرب از چاه می توان از سه مدل پمپ آب استفاده کرد.

الف) پمپ آب کفکش

ب) پمپ آب شناور

ج) پمپ آب زمینی خودمکش

پمپ آب کفکش به صورت مستغرق ( غرق آبی) در مدلهای تکفاز و سه فاز و در نوع های مختلف نظیر چدنی و استیل تولید می شوند که مناسب برای پمپاژ آب فاقد شن و ماسه و املاح می باشند.

همانطور که از نام پمپ آب کفکش پیداست این نوع پمپ آب با قرارگیری داخل چاه امکان پمپاژ آب از کف چاه را دارد و از آنجایی که پمپ آب کفکش عموما برای پمپاژ‌آب صاف طراحی شده است و با توجه به اینکه از کف چاه آب داخل چاه را پمپاژ‌می کند باید بسیار مراقب باشید که هنگام کار شن و ماسه و ریزه سنگ توسط پمپ آب کفکش پمپاژ نشود زیرا پمپاژ شن و ماسه باعث بروز صدمات جدی به پروانه و قطعات و در بیشتر اوقات باعث سوختگی سیم پیچ می شود.

پمپ آب شناور نیز به صورت مستغرق ( غرق آبی) در مدل های تکفاز و سه فاز در انواع مختلف استیل و چدنی تولید و روانه بازار میشود.

فرق بین پمپ آب کفکش با پمپ آب شناور در این است که قطر پمپ آب شناور کمتر از پمپ آب کفکش است و پمپ آب شناور برعکس پمپ آب کفکش آب را از ارتفاع بالاتر از کف چاه پمپاژ‌می کند و نحوه قرارگیری پمپ آب شناور در داخل آب بدین صورت است که ابتدا الکتروموتور در کف چاه قرار می گیرد سپس پمپ شناور بر روی الکتروموتور به صورت عمودی بسته می شود از همین رو پمپ آب شناور می تواند از یک متری کف چاه به بالا آب داخل چاه را پمپاژ ‌نماید.

نکته حائز اهمیت در نگهداری پمپ آب کفکش و شناور جلوگیری از بیرون ماندن از آب و خشک کارکردن آن ها می باشد زیرا عمل خنک کاری پمپ آب کفکش و شناور توسط سیالی که پمپاژ می شود انجام می گردد. به همین خاطر اگر پمپ های مستغرق در بیرون از آب قرار گیرند باعث داغ شده و در نهایت سوختگی سیم پیچ آنها می شود .

پمپ آب خودمکش زمینی: نوع عملکرد این نوع پمپ آب بدین صورت می باشد که پمپ آب در لبه چاه بر روی زمین قرار می گیرد و لوله مکش به داخل چاه انتقال داده می شود و در کف چاه یک عدد اجکتور نصب می گردد که با عمل ونتوری هنگام مکش آب به بالای چاه، مقداری از آب پمپاژ شده به پشت اجکتور داخل چاه برگشت داده می شود و همین عمل باعث ایجاد فشار در داخل لوله شده و امکان انتقال آب از چاه تا عمق 50 متر را فراهم می کند.

از پمپ آب خودمکش برای مواقعی استفاده می شود که نمیتوان از پمپ آب کفکش و یا پمپ آب شناور استفاده کرد.

 • پمپ آب برای مصارف پمپاژ فاضلاب:

برای اینکه بتوانیم پمپ مناسب جهت پمپاژ فاضلاب انتخاب نماییم ابتدا باید نوع فاضلاب را مشخص کنیم که در این صورت پمپ لجن کش انتخابی بهترین بازدهی و طول عمر را در بر خواهد داشت.

در اینجا نسبت به تفکیک فاضلاب ها و پمپ آب لجن کش مناسب جهت پمپاژ انواع فاضلاب را به طور خلاصه و مختصر شرح می دهیم :‌

* فاضلاب انسانی منازل و ساختمان های مسکونی

* فاضلاب حیوانی دامپروری و گاوداری ها

* فاضلاب بیمارستانی

* آب های بارانی و سیلاب ها

* فاضلاب های صنعتی و نفتی قابل اشتعال

برای پمپاژ فاضلاب انسانی می توان از پمپ لجن کش با پروانه تک کاناله و لجن کش خردکن دار می توان استفاده کرد.

پیشنهاد می شود از پمپ لجن کش پروانه تک کاناله و یا پمپ لجن کش خردکن دار جهت پمپاژ فاضلاب انسانی استفاده شود علت این پیشنهاد این است که در فاضلاب انسانی گاها اشیاعی نظیر پوشک بچه ، پارچه پلاستیک توسط پمپ لجن کش پمپاژ ‌می شود که اگر از نوع لجن کش خردکن دار استفاده شده باشد می تواند پس از تکه تکه کردن الیاف و .... فاضلاب را پمپاژ کند و یا اگر از نوع تک کاناله استفاده شود هنگام کار چنانچه الیاف یا پارچه و یا اشیاعی از این قبیل وارد پروانه پمپ لجن کش شود، در داخل پروانه پمپ آب لجن کش گیر نمی کند ولی اگر اینگونه موارد در نظر گرفته نشود باید صدمه و در مواردی باعث سوختگی پمپ لجن کش می شود.

باید در نظر داشت برای پمپاژ فاضلاب حیوانی نظیر فاضلاب گاوداری و دامپروری باید از نوع پمپ لجن کش خردکن دار استفاده شود زیرا در داخل سپتینگ فاضلاب گاوداری ها علاوه بر فضولات حیوانی و پسماند علوفه در اغلب مواقع اشیاعی همچون طناب و ریسمان نیز توسط پمپ آب لجن کش پمپاژ می شود به همین خاطر پمپ لجن کش خردکن دار گزینه مناسبی جهت پمپاژ فاضلاب گاوداری ها و دامپروری ها می باشد.

برای پمپاژ فاضلاب رستوران ها و کشتارگاه ها حتما باید از پمپ لجن کش خردکن دار ( کاتردار) استفاده شود، زیرا در پسماند فاضلاب کشتارگاه ها و رستوران ها تکه های استخوان، کاغذ و پلاستیک به میزان غیرقابل کنترل پمپاژ می شود که اگر از پمپ لجن کش فاقد خردکن استفاده شود باعث قفل کردن پروانه و در نهایت سوختگی سیم پیچ می شود.

برای پمپاژ فاضلاب بیمارستان ها نیز به علت وجود گاز استریل و باند و سرنگ و... باید از پمپ آب لجن کش خردکن دار استفاده شود .

برای پمپاژ‌ آب باران و سیلاب ها می توان از مدل های ساده تر پمپ آب لجن کش که از قیمت پایین تری نسبت به مدل های تک کاناله و خردکن دار برخوردار می باشند استفاده کرد.

برای پمپاژ فاضلاب های صنعتی و نفتی که قابلیت اشتعال و یا خورندگی دارند باید مطابق زیر عمل نمود:

 • اگر سیال قابل اشتعال می باشد باید از پمپ لجن کش ضدجرقه EX استفاده شود.
 • اگر سیال خورنده می باشد باید از پمپ لجن کش با متریال متناسب با سیال مورد پمپاژ استفاده کرد.

برای مثال اگر سیال اسیدی می باشد باید از پمپ آب لجن کش استنلس استیل 316L و یا 304 استفاده نمود و یا اگر سیال قابل پمپاژ‌همانند آب دریا شور می باشد باید از پمپ آب با متریال استیل 316L و یا برنزی استفاده نمود.

 • پمپ آب مناسب برای مصارف سیرکولاسیون آب گرم و سرد

برای مصارف سیرکولاسیون ( گردش آب در یک مدار بسته ) می توان از دو نوع پمپ آب استفاده کرد:

نکته قابل توجه در هنگام خرید پمپ آب سیرکولاتور خطی به نوع دائم کار یا غیر دائم کار پمپ آب سیرکولاتور خطی می باشد.

از آنجایی که در مصارف سیرکولاسیون در اغلب مواقع پمپ آب روشن می باشد پس نیازمند خرید پمپ آب سیرکوله خطی دائم کار می باشیم.

فرق بین پمپ آب سیرکولاتور خطی دائم کار با نمونه غیر دائم کار در نوع ساخت و دور الکتروموتور این نوع پمپ آب می باشد.

در نوع دائم کار دور الکتروموتور1450 دور (4 پل) می باشد و بر روی محور ( شافت) الکتروموتور از رولبرینگ برای نمونه های عمودی نصب نظیر TP گراندفوس دانمارک و LNEE لوارا ایتالیا استفاده شده که این قابلیت را فراهم می کنند. علاوه بر اینکه می توانند مدت زمانی طولانی بدون استراحت کارکنند می توانند به صورت عمودی و افقی نیز نصب شوند.

در حالیکه در مدل های غیر دائم کار ، دور الکتروموتور 2900 دور (2 پل) می باشند که می توانند تا 7 ساعت به صورت مداوم کارکنند و بعد از این زمان نیازمند یک استراحت نسبی دارند تا بتوانند مجدد شروع به کار کنند.

همچنین در مدل هایی که پمپ آب سیرکولاتور به صورت افقی در بین لوله قرار گیرد به جای رولبرینگ از بلبرینگ استفاده می شود. در این مدل از پمپ آب سیرکولاسیون خطی که از بلبرینگ استفاده شده اگر به صورت عمودی نصب شوند باعث ایجاد سنگینی مضاعف بر روی بلبرینگ و براکد الکتروموتور می شود و در نهایت باعث خرابی و سر و صدای بلبرینگ ها می شود.

2-1 از پمپ آب سیرکولاتور زمینی برای مواقعی استفاده می شود که پمپ آب سیرکولاتور خطی جوابگوی نیاز مصرفی نباشد.

برای مثال در اغلب مواقع که نیاز مصرفی ( هد و دبی ) از حد معمول بیشتر باشد از پمپ آب سیرکولاتور زمینی استفاده می شود. از نمونه های پمپ آب سیرکولاسیون زمینی می توان به سری NSCE لوارا ایتالیا، سری NB گراندفوس دانمارک، سری 3D  و MD ابارا ایتایا، ‌سری اتابلوک نوید موتور،‌ سری اتابلوک بهارپمپ و... اشاره کرد.

 • پمپ آب مناسب برای مصارف کشاورزی

برای انتخاب صحیح پمپ آب جهت مصارف کشاورزی نیازمند محاسبه صحیح میزان ارتفاع پمپاژ که شامل جمع ارتفاع عمودی، طول مسیر افقی،‌ تعداد زانوهای مسیری لوله کشی، تعداد تبدیل های مسیر لوله کشی ، محاسبه افت فشار لوله و محاسبه شیب مثبت یا شیب منفی از نقطه پمپاژ تا آخرین مقصد مورد نظر می باشد.

پس از بدست آوردن مولفه هد (H) با توجه به توضیحات داده شده سپس با بدست آوردن سایز لوله کشی و میزان آبدهی (Q) مورد نیاز می توانیم نسبت به انتخاب پمپ آب اقدام کنیم.

برای درک بهتر مطلب به یک مثال کوتاه بسنده می کنیم .

مثال: زمینی کشاورزی داری که در نقطه C قراردارد. فرض کنیم محل پمپاژ آب در رودخانه ای واقع در نقطه A باشد که میخواهیم آب را از رودخانه به داخل استخری که در نقطه B در نظر گرفتیم پمپاژ کنیم و سپس به وسیله عمل ثقلی شروع به آبیاری زمین کشاورزی کنیم.

با فرض اینکه فاصله رودخانه تا استخری که در ارتفاع 30 متر بالاتر و در مسیری معادل 1000 متری طول لوله قرار دارد و سایز لوله کشی 4 اینچ می باشد آب را منتقل کنیم و پس از آن فشار مورد نیاز آبیاری را از عمل ثقلی می گیریم حال به چه پمپی نیاز داریم؟

برای سوال فوق فرض براینکه در دوحالت که در محل نقطه شروع پمپاژ برق شهری وجود داشته باشد و در حالت دیگر فاقد برق شهری باشد نسبت به تهیه پمپ آب اقدام می کنیم .

جواب : در ابتدا باید میزان هد پمپاژ ‌( ارتفاع پمپاژ ) را بدست بیاوریم

نکته برای بدست آوردن و محاسبه طول مسیر لوله کشی به صورت افقی هر 10 متر لوله افقی را معادل 1 متر ارتفاع عمودی در نظر می گیریم.

حال نتیجه می گیریم :

ارتفاع عمودی+ مسیر افقی+ضریب افت فشار لوله 4 برای دبی 100مترمکعب +فشار داخل لوله ( معادل 15متر ارتفاع)=ارتفاع مود نیاز

30+100+16.5٪+1.5=167متر

پس از محاسبه حدودی میزان ارتفاع با توجه به اینکه سایز لوله کشی و دبی مورد انتظار را داریم به این نتیجه می رسیم که به پمپ آبی با فشار کاری معادل 167 متر و دبی 100 مترمکعب بر ساعت و سایز دهانه خروجی 4 اینچ نیاز داریم اگر فرض را بر این بگیریم که میخواهیم از برند پمپیران پمپ آب مورد نظر را تهیه کنیم پمپ آب طبقاتی افقی پمپیران مدل WKL 100/7 با موتور 90 کیلووات 1450 دور می تواند جوابگوی نیاز مصرفی باشد و برای زمانی که محل پمپاژ فاقد برق شهری باشد می توانیم از موتور دیزل بجای موتور الکتریکی استفاده کنیم و یا پمپ آب فوق را به وسیله گیربکس پشت تراکتوری به تراکتور متصل نماییم تا بتوانیم فشار آب مورد نیاز پمپاژ ‌را تامین نماییم.

در نظر داشته باشید که ضریب افت فشار در لوله رابطه مستقیم با قطر لوله و دبی مورد انتظار دارد بدین معنا که اگر برای زمین مذکور اگر به جای لوله 4 اینچ از لوله 5 اینچ استفاده نماییم ضریب افت فشار داخل لوله از 16.5 درصد به 5.3 درصد کاهش پیدا میکند که در این حالت بدین گونه عمل می کنیم :‌

30+100+5.3٪+1.5=151متر

بنابراین اگر برای آبیاری زمین کشاورزی مذکور از لوله سایز 5 اینچ استفاده کنیم با توجه به اینکه ضریب افت فشار کاهش پیدا می کند می توانیم از پمپ آب طبقاتی افقی پمپیران مدل WKL100/7A با موتور 75 کیلووات 1500 دور استفاده کنیم و اگر بخواهیم هر کدام از دو مدل پمپ فوق را با موتور دیزل کوپله کنیم باید توان محرک دیزلی 40٪ بالاتر از محرک الکتریکی در نظر بگیریم

به عبارتی باید پمپ فوق را با موتور دیزل 75KW+40%=105KW کوپله نماییم و اگر بخواهیم همین پمپ آب را توسط تراکتور راه اندازی کنیم به یک گیربکس افزایش دهند سرعت با نسبت 1/3 به همراه یک دستگاه تراکتور حداقل 6 سیلندر نیاز داریم تا بتوانیم پمپ آب فوق را راه اندازی کنیم.

در پایان امیداوریم توانسته باشیم به شما مخاطب گرامی در خرید و یا انتخاب پمپ آب مورد نیاز خود کمک کرده باشیم.

همچنین شما می توانید جهت خرید مطمئن و کارشناسی علمی و دقیق با کارشناسان فنی شرکت آوین در ارتباط باشید و یا پس از محاسبه حدودی هد و دبی می توانید از طریق برنامه انتخاب پمپ شرکت آوین پمپ و یا کاتالوگ محصولات هر برند تولید کننده، پمپ آب مورد نیاز خود را انتخاب کنید.