پمپ آب کف کش چیست

1398/30/05 1107

 آب در طبیعت همواره در مداری بسته حرکت می کند که حالت آن از مایع به بخار یا جامد و برعکس تغییر میکند. بیشتر بارش ها پس از باریدن مستقیما و یا در اثر تعریق گیاهان به بخار تبدیل شده و به آسمان برمیگردد و بخش دیگر باران بر روی زمین جاری میشود که در این حالت یا در داخل گودالها و چاله ها سرازیر شده و یا در اعماق زمین فرو میرود. 
راه دستیابی به آب های زیر زمینی حفرچاه یا قنات می باشد و برای تخلیه این آبها از چاه یا گودال ها و آبهای زیرزمینی به پمپ آب غرق آبی که اصطلاحا به آنها پمپ آب کفکش و شناور نیز میگویند، نیاز است.


انواع پمپ های غرق آبی (مستغرق) :

 1. پمپ آب کفکش

 2. پمپ آب شناور

 3. پمپ آب لجن کش

 پمپ آب کف کش از دسته پمپ های سانتریفیوژ می باشد که با روی کار آمدن کارخانجات صنعتی و صنایع وابسته گستره استفاده از آنها بسیار وسیع شده است، پمپ آب کفکش به دو نوع زیر تقسیم می شوند :


الف-کف گردی :

در این سری از پمپ ها به جای بلبرینگ از کف گرد استفاده شده که دائم الکار میباشند و برای کارهایی که پمپ کفکش نیازمند کار مداوم می باشد مناسب تر است.


ب-بلبرینگی :

در این سری از پمپ ها قطعه نگهدارنده شافت (محور) در دوسمت براکت (ابتدا و انتها) پمپ از بلبرینگ استفاده شده است که در صورت کار مداوم نیازمند استراحت نسبی می باشد. 

مشخصات پمپ کفکش


جنس پمپ های کف کش بنا به نوع کاربری می تواند از چدن، آلومینیوم، استیل یا برنز باشد که به دو دسته خروجی از بالا و خروجی از بغل تقسیم میشوند، پمپ های کف کش در بازار از نوع برق تکفاز و سه فاز موجود می باشند که در نوع تکفاز در دو مدل فلوتر دار و ساده قابل عرضه هستند، در مدل های فلوتر دار در صورت اتمام آب باعث جلوگیری از خشک کار کردن پمپ میشود. 
پمپ آب کفکش دارای دو نوع کف کش شناور و کف کش معمولی می باشند که در مدل کف کش شناوری بعلت اینکه قطر کمتری دارند میتوانند برای چاه و حفره های باریک استفاده شوند. 

 نکات مهم در انتخاب پمپ آب کفکش :

 1. به عمق قوطه وری پمپ های غرق آبی دقت شود چون پمپ های غرق آبی عموما تا عمق خاصی میتوانند زیر آب غرق شوند.
 2. به حداقل ارتفاع پمپاژ پمپ های غرق آبی دقت شود، زیرا در انتخاب پمپ های غرق آبی باید متراژی که آب داخل چاه هست از میزان عمق چاه کسر شود چنانچه این رویه صورت نگیرد پمپ انتخابی امکان دارد زیر حداقل ارتفاع مجاز کار کندکه باعث صدمه به الکتروموتور میگردد. برای مثال اگر یک لیوان را تا نصفه آب بریزیم و یک نی داخل آن قرار دهیم تا جایی که داخل لیوان آب باشد داخل نی هم پر میشود، این رویه برای چاه ها هم صدق میکند که باید از ارتفاع چاه کسر شود و متراژی که چاه خالی از آب است، ملاک انتخاب پمپ می باشد که باید به آن طول مسیر افقی و در صورت وجود شیب مثبت و تعداد زانو ها در مسیر خروجی به ارتفاع چاه اضافه گردد. (برای درک بهتر در ادامه به یک مثال اشاره میکنیم).
 3. در خروجی پمپ های غرق آبی حتما از شیر یکطرفه جهت ممانعت از برگشت آب به داخل پمپ استفاده شود.
 4. درصورت نیاز به اضافه کردن کابل به پمپ های غرق آبی به هیچ عنوان از وارنیش یا چسب برق به تنهایی جهت آب بندی استفاده نشود و کابل برق فقط توسط افراد متخصص آپارات شود. 
 5. علت خرابی بیش از نیمی از پمپ های کف کش ورود ماسه و گل ولای به داخل پروانه ها می باشد که باعث قفل شدن پروانه ها میگردد که جهت جلوگیری از این مشکل پمپ آب کف کش را بر روی یک تکیه گاه فلزی در کف چاه قرار دهید.
 6. پمپ آب کف کش را بر اساس نیاز و بر حسب نوع سیال و ذرات موجود در آب انتخاب نمائید.
 7. هیچ گاه از کابل پمپ آب کف کش یا شناور برای پایین بردن از چاه استفاده نکنید.
 8. از تابلو فرمان و سیستم های حفاظتی برای جلوگیری از نوسانات برق استفاده شود.
 9. چنانچه از پمپ آب کفکش و شناور در فصل سرما استفاده نکردید جهت جلوگیری از یخ زدگی آب در محفظه پمپ، آب موجود را به صورت کامل تخلیه نمائید و سپس در داخل انباری یا حوضچه بدون آب قرار دهید.
 10. در پمپ هایی که موتور توسط آب یا روغن مخصوص خنک میشود حتما اطمینان حاصل کنید که در داخل محفظه الکترو موتور مایع خنک کننده به میزان کافی وجود داشته باشد.
 11. از پمپ آب کفکش و شناور به صورت افقی (خوابیده) استفاده نکنید، زیرا باعث صدمه به بلبرینگ ها و روتور میشود.


برای مثال چاهی داریم با عمق 50 متری که 20 متر از چاه دارای آب می باشد و از لبه چاه به میزان 150 متری روی زمین با شیب 20 درصد باید آب را پمپاژ کنیم و سایز لوله کشی هم 3 اینچ می باشد، حال از چه نوع پمپ آب استفاده کنیم ؟
نکته : در محاسبه طول مسیر افقی هر 10 متر برابرست با 1 متر ارتفاع عمودی و برای هر زانو حداقل 3 متر ارتفاع باید در نظر گرفته شود و برای شیب زمین کافی است متراژ طول افقی را در شیب مورد نظر ضرب کنیم و در اینجا طول مسیر 150 متر است که اگر در شیب 20 درصد ضرب کنیم ارتفاع بدست آمده برابر 30 متر است از آنجایی که ما برای طول 150 متر معادل 15 متر ارتفاع در نظر گرفتیم. پس به میزان 15 متر هم ارتفاع جهت شیب 20٪ در نظر می گیریم. 

 
حال به انتخاب پمپ آب میپردازیم :

 

 


نقطه کاری پمپ = ارتفاع چاه خالی از آب + (شیب 20٪) + (زانو لبه چاه) + (معادل 150 متر طول افقی)
                                      نقطه کار پمپاژ آب توسط پمپ                 63  =       30 +      15    +    3+    15  

 

با فرمول فوق پمپ انتخابی بهترین نوع پمپ از لحاظ کارکرد و میزان استهلاک پایین میباشد. حال پمپی که انتخاب میکنیم باید بتواند در ارتفاع 63 متری به ما آبدهی مناسبی بدهد و سایز خروجی پمپ هم باتوجه به اینکه لوله کشی 3 اینچ می باشد باید پمپ انتخابی 3 اینچ باشد. در ضمن باید پمپی انتخاب شود که بتوانیم در عمق 20 متری قرار دهیم.