بهترین پمپ آب خانگی

1399/11/03 295

یکی از موضوعاتی که اغلب خریداران در هنگام تهیه پمپ آب با آن مواجه می شوند خرید پمپ آب خانگی با کیفیت از بین برندهای پمپ های موجود در بازار می باشد.

در واقع مصرف کنندگان هنگام خرید پمپ آب با پیشنهادهای متفاوتی از سوی فروشندگان مواجه می شوند که تشخیص و انتخاب پمپ آب با کیفیت را دشوار می کند.

قصد ما از تدوین این مقاله، راهنمایی و مشاوره به شما مخاطب گرامی در تهیه و انتخاب و در نهایت خرید پمپ آب متناسب با نیاز مصرفی شما می باشد.

در ابتدا باید بگوییم که این مارک و برند پمپ آب نیست که تعیین کننده مرغوب بودن پمپ آب است بلکه داشتن اطلاعات مفید و کاربردی است که باعث می شود موفق به تهیه پمپ آبی شویم که بیشترین طول عمر و بالاترین راندمان را به ما بدهد وگرنه پمپ های موجود در بازار کیفیتی تقریبا برابر با هم دارند.

انتخاب بهترین پمپ آب خانگی

برای اینکه بتوانید پمپ آب خانگی با کیفیتی خریداری کنید میبایست چندین مولفه را مشخص کنید:

 1. هد و دبی مورد نیاز: اصلی ترین مشخصه انتخاب پمپ آب، به دست آوردن میزان هد و دبی (فشار و آبدهی) مورد نیاز است که در مقاله راهنمای خرید پمپ آب به صورت کامل شرح دادیم

 2. پس از به دست آوردن هد و دبی این نکته بسیار حایز اهمیت میباشد که پمپ آب مورد نظر دارای چند درصد راندمان کاری و مصرف انرژی می باشد

 3. تامین قطعات و لوازم پس از فروش: وجه تمایز یک پمپ آب با کیفیت با برندهای مشابه خدمات پس از فروش و تامین قطعات یدکی پمپ آب می باشد

 4. اصالت پمپ آب: یکی از مهمترین فاکتورهای پمپ آب با کیفیت، خرید پمپ آب خانگی اصلی از برندهای با کیفیت نطیر:
 • پمپ آب گراندفوس دانمارک
 • پمپ آب خانگی ابارا ایتالیا
 • پمپ آب خانگی لوارا ایتالیا
 • پمپ آب پمپیران ایران
 • پمپ آب نوید موتور ایران
 • پمپ آب سائر ایتالیا
 • پمپ آب پدرولو ایتالیا اشاره کرد

     5. قیمت پمپ آب خانگی: یکی دیگر از مولفه ها تاثیر گذاری کیفی پمپ آب خانگی، قیمت متناسب پمپ آب می باشد

     6. تامین قطعات و خدمات پس از فروش: وجه تمایز یک پمپ آب با کیفیت با برندهای مشابه خدمات پس از فروش و تامین قطعات یدکی پمپ آب می باشد

نصب صحیح و اصولی پمپ آب

در اغلب اوقات بعضی از خریداران اهتمام کافی جهت نصب اصولی پمپ آب خانگی را به خرج نمی دهند و نظارت کافی بر روی کار نصاب پمپ آب را بعمل نمی آورند به همین خاطر باعث بروز بعضی مشکلات و در نهایت آسیب رساندن به پمپ آب و کاهش طول عمر پمپ آب می شوند که می توان از این مشکلات به راحتی جلوگیری کرد.

 • هر ساختمانی با توجه به تعداد واحدها و مصرف کننده ها علاوه بر پمپ آب نیازمند محاسبه دقیق مخزن تحت فشار یا ست کنترل متناسب با ساختمان و میزان برداشت آب می باشد که اگر مخزن تحت فشار کمتر از ظرفیت استاندارد تعیین و خریداری شود باعث استارت بیش از حد پمپ آب می گردد. که همین امر باعث بالا رفتن استهلاک پمپ آب می شود.
 • در فواصل زمانی معین ( ماهی یکبار ) میزان باد داخل منبع تحت فشار را کنترل نمایید زیرا تنظیم نبودن باد منبع تحت فشار باعث جلوگیری از عملکرد صحیح پمپ آب می شود که یکی از علامت های کمبود بادمخزن روشن و خاموش شدن پی در پی پمپ آب می باشد.
 • در واقع تنظیم نبودن باد مخزن تحت فشار باعث بالارفتن استهلاک پمپ آب می شود.

کاویتاسیون

در حالت کلی کاویتاسیون به معنای ایجاد خلاء و تشکیل حباب های هوا در داخل کاسه و پروانه پمپ آب است، زمانی که لوله ورودی پمپ آب کوچکتر از سایز استاندارد ورودی پمپ انتخاب و اجرا گردد باعث می شود تا حباب در داخل پروانه پمپ آب ایجاد شود که در هنگام پمپاژ آب، حباب های تشکیل شده هوا توسط پروانه پمپ آب به سمت دهانه خروجی پمپ آب پرتاب می شوند که پس از برخورد با بدنه داخلی پمپ آب این حباب ها می ترکند و همین امر موجب می شود تا در مدت زمان کوتاهی پس از خرید پمپ آب، احساس کنید که پمپ آب خریداری شده از کیفیت پایینی برخوردار است زیرا همانند روزهای ابتدایی نمی تواند فشار لازم را تامین نماید از همین رو باعث ایجاد نارضایتی ساکنین و تصمیم به خرید مجدد پمپ آب می گردد.

در حالیکه اگر از روز اول مراقب نصب صحیح پمپ آب باشید می توانید چندین سال از پمپ آب خریداری شده بهره برداری مفید داشته باشید.

در اغلب مواقع نصاب پمپ آب علاوه بر کوچک کردن ورودی پمپ آب در ورودی پمپ از شیر یکطرفه سوپاپی فنردار استفاده می کند.

باید خاطرنشان شد که به علت وجود فنر در پشت سوپاپ شیر یکطرفه، موجب جلوگیری از ورود آب کافی به داخل پمپ می شود و همین کار باعث پمپاژ آب کمتر از حد نیاز واحد ها به داخل رایزر مصرفی می گردد. برای برطرف کردن این مشکل می توانید از شیر یکطرفه دریچه ای در ورودی پمپ آب جهت جلوگیری از برگشت آب استفاده کن

نصب پمپ آب خانگی

 • در مرحله اول نیازمند محاسبه هد ( ارتفاع ) و دبی ( میزان آبدهی ) متناسب با نیاز ساختمان خود می باشید، بعد از به دست آوردن هد و دبی این نکته بسیار حایز اهمیت میباشد که پمپ آب مورد نظر دارای چند درصد راندمان کاری و مصرف انرژی می باشد
 • پس از محاسبه میزان هد و دبی سعی کنید برای پمپ آب مورد نظر راندمان کاری خوبی در نظر بگیرید، به عبارت دیگر نقطه کاری پمپ را با بازدهی بیشتر از 40 درصد انتخاب کنید.

 برای درک بهتر مطلب نقطه مطلوب کارکرد چند پمپ آب را روی نمودار منحنی زیر ترسیم نموده ایم

 

 

 

بهترین راندمان پمپ های ترسیم شده بر روی نمودار منحنی فاصله کارکرد بین حداقل ارتفاع مجاز و حداکثر ارتفاع مجاز قابل پمپاژ می باشد که اگر در این حدفاصل پمپ آب مورد نیاز را انتخاب نمایید بالاترین طول عمر و پایین ترین حد استهلاک را دارا خواهد بود.

 • پس از تهیه پمپ آب بر روی کار لوله کش و نصاب پمپ آب نظارت داشته باشید.
 • یکی دیگر از مولفه های تاثیر گذار در کیفیت پمپ آب در واقع متریال و جنس قطعات پمپ آب خانگی می باشد، برای مثال اگر قطعات پمپ مورد نظر از جنس فولاد ضد زنگ و استیل باشد از لحاط کیفیت و پاکیزگی پمپاژ آب و همچنین عدم تغیر رنگ و بو و طعم آب و استهلاک پایین از شاخص های تعیین کیفیت پمپ آب خانگی می باشد

متاسفانه در اغلب مواقع نصاب پمپ آب و لوله کش ساختمان، لوله ورودی به پمپ آب را کوچکتر از سایز استاندارد تعیین شده توسط شرکت سازنده پمپ آب در نظر می گیرد که همین امر باعث ایجاد پدیده کاویتاسیون در هوزینگ پمپ آب می شود.

 

چنانچه نیازمند راهنمایی و مشاوره ببیشتر در مورد انتخاب خرید پمپ آب خانگی می باشید، می توانید به صورت رایگان با کارشناسان شرکت آوین پمپ در ارتباط باشید.