سوالات متداول

سوالات متداول

 

 

علت قطع و وصل ، خاموش روشن شدن مکرر پمپ آب چیست؟

خاموش و روشن شدن ( استارت لحظه ای ) پمپ آب به علت خرابی شیر یکطرفه می باشد، چنانچه شیر یکطرفه مانع از تخلیه آب داخل رایزر معرفی نشود ( آب پمپاژ شده توسط پمپ آب ) باعث خاموش و روشن شدن پمپ آب می گردد.

 

علت روشن نشدن پمپ آب چیست ؟

عموما روشن نشدن پمپ آب دلیل بر سوختن سیم پیچ الکتروموتور نمی باشد. این امر علت های مختلفی می تواند در روشن نشدن پمپ آب دخیل باشد که به چند مورد آن اشاره می کنیم :

 • خرابی خازن ( برای موتورهای تکفاز ) 2- خرابی کلید اتوماتیک و ست کنترل 3- دوفاز شدن برق ( برای موتورهای سه فاز ) که باعث قطع برق توسط کنترل فاز و خاموش شدن پمپ آب می گردد. 4- قطع جریان آب شهری که در این حالت ست کنترل پمپ آۤب را خاموش می کند.

نحوه و آموزش هواگیری پمپ آب به چه صورتی می باشد؟

در اکثر پمپ های آب علی الخصوص پمپ آب طبقاتی بعد از نصب و قبل از استارت اولیه باید هواگیری شوند و چنانچه عمل هواگیری انجام نشود باعث صدمات جدی به پروانه ها می گردد.

نحوه هواگیری به این صورت می باشد که پمپ آب را خاموش نموده و پیچ هواگیری را در قسمت خروجی پمپ باز کرده و تا زمانیکه آب به صورت یکنواخت شروع به خروج از پیچ هواگیری کرده صبر می کنیم .

 

علت صدای لوله آب چیست؟

صدای لوله آب ناشی از شکست آب می باشد. بدین معنا که پمپ آب نصب شده قوی تر از نیاز مصرفی می باشد که باعث پمپاژ بیش از حد معمول آب به داخل لوله ها می گردد و همین امر باعث ایجاد سر و صدا در لوله ها می گردد که اصطلاحا به آن شکست لوله گفته می شود.

 

علت صدای زوزه پمپ آب چیست؟

صدای زوزه پمپ آب ناشی از خرابی بلبرینگ ها می باشد.

 

علت صدای سنگ ریزه از پمپ آب ؟

صدای خش خش و سنگ ریزه دلیل وجود پدیده کاویتاسیون (خلع) در پمپ آب می باشد.

کاویتاسیون زمانی اتفاق می افتد که به مقدار کافی آب وارد محفظه و قسمت مکش پمپ نگردد که در این صورت باعث به وجود آمدن حبابهای ریز هوا در هوزینگ پمپ گشته و این حباب ها در هنگام کار توسط پروانه پمپ آب به سمت خروجی پمپ آب پرتاب شده و با برخورد به دیواره و بدنه هوزینگ ترکیده و باعث ایجاد صدای سنگ ریزه می گردد که اگر این مشکل برطرف نگردد باعث خوردگی و صدمه به پروانه و هوزینگ پمپ می گردد.

راهنمای رفع مشکل سر و صدای پمپ آب

سر و صدای پمپ آب می تواند به چندین علت رخ بدهد که به صورت مختصر شرح می دهیم :1- وجود پدیده کاویتاسیون 2- رسوب زدگی پروانه و قطعات داخلی پمپ آب ، خرابی بلبرینگ ها چنانچه سر و صدا به علت وجود پدیده کاویتاسیون باشد با حذف زانوها و قراردادن منبع ذخیره آب در ارتفاع بالاتر از پمپ محل نصب پمپ آب این مشکل برطرف خواهد شد و چنانچه سر و صدا به علت رسوب زدگی و یا خرابی بلبرینگ ها اتفاق بیافتد با تعویض بلبرینگ یا پاک کردن زنگ زدگی قطعات این مشکل تا حدودی برطرف می گردد.

علت ضربه زدن بوستر پمپ آب هنگام روشن و خاموش شدن برای چیست؟

ضربه قوچ ( ضربه استارت ) در بوستر پمپ ناشی از تخلیه هوا داخل مخزن دیافراگمی می باشد.

 

علت روشن نشدن پمپ آب هنگام استفاده در طبقات بالا برای چیست ؟

در اغلب مواقع که برای ساختمان های بالاتر از سه طبقه که از ست کنترل برای پمپ آب استفاده می شود به علت وجود افت فشار بیش از حد معمول امکان تشخیص افت فشار و کارکرد در سمت ست کنترل هنگام استفاده ساکنین از آب شرب وجود ندارد زیرا عملکرد ست کنترل توسط جریان القایی گذر آب صورت می پذیرد که برای ساختمان های بالاتر از سه طبقه ست کنترل گزینه مناسبی نمی باشد.

در عوض می توان به جای ست کنترل از منبع تحت فشار و لوازم اتوماتیک و پنج راهی و... برای نصب بر روی پمپ آب استفاده کرد که از دقت و عملکرد بهتر و بالاتر برخوردار است.

 

مزایا و معایب استفاده از ست کنترل پمپ آب

از مزایای استفاده از ست کنترل می توان به  الف ) قیمت پایین آن نسبت به منبع تحت فشار و لوازم اتوماتیک اشاره کرد . ب ) از ست کنترل ها برای مواقعی که پمپ آب را مستقیما به آب شهری وصل می کنید گزینه مناسبی است زیرا اگر جریان آب شهری قطع گردد ست کنترل از خشک کارکردن پمپ آب جلوگیری کرده و پمپ آب را به صورت خودکار خاموش می کند از معایب ست کنترل می توان به استارت لحظه ای پمپ آب برای هربار برداشت آب از رایزر اشاره کرد که باعث بالارفتن استهلاک پمپ آب و بالارفتن هزینه برق مصرفی می شود.

 

مزایا و معایب استفاده از مخزن تحت فشار و لوازم اتوماتیک به جای ست کنترل

از مزایای استفاده از منبع تحت فشار بر روی پمپ آب می توان به : 1- دقت بالای تشخیص گذر آب برای ساختمان های بالاتر از سه طبقه اشاره کرد. 2- هنگامیکه از منبع تحت فشار به جای ست کنترل استفاده می کنید ( با توجه به ظرفیت مخزن تحت فشار) به پمپ استراحت داده می شود که همین امر باعث کاهش استهلاک رایزر ( لوله کشی ) ساختمان کاهش استهلاک پمپ آب و کاهش برق مصرفی می گردد.

از معایب منبع تحت فشار می توان به :‌ 1- قیمت بالای آن نسبت به ست کنترل ( برای مواردی که میتوان از ست کنترل هم استفاده کرد ) اشاره کرد. 2- با توجه به اینکه در هنگام استفاده از منبع تحت فشار و لوازم اتوماتیک امکان خشک کارکردن پمپ در صورت قطع جریان آب شهری وجود دارد. به همین خاطر باید یک مخزن ذخیره آب قبل از پمپ هم در نظر گرفته شود.  3- هزینه نگهداری و تعویض تیوپ داخل مخازن تحت فشار برای مواقعی که تیوپ دچار پارگی می گردد. 4- تنظیم باد و نگهداری ماهانه مخزن تحت فشار

 

کدام برند پمپ آب بهتر است؟

وجه تمایز کیفی پمپ های آب تکنولوژی تولید آنها می باشد . این جمله به این معنا است که:

 1- در اغلب پمپ آب های ساخت کشور ایتالیا و اروپایی راندمان برق مصرفی آنها از IE2 تا IE3 و یا بالاتر می باشد که باعث کاهش هزینه برق مصرفی می گردد و از راندمان بالاتری برخوردار است.

 • مهمترین فاکتور کیفی از لحاظ عملکرد و طول عمر پمپ آب می توان به نقطه کاری و در صد بازدهی در نظر گرفته شده برای کارکردن پمپ هنگام انتخاب و خرید پمپ آب اشاره کرد.

تفاوت پمپ آب با بوستر پمپ آب

پمپ آب به سیستمی اطلاق می شود که متشکل از یک عدد پمپ آب و لوازم اتوماتیک می باشد و به صورت سنتی نصب شده ( که عملکرد پمپ به صورت دورثابت می باشد).

در حالت کلی بوستر پمپ سیستمی بهینه و بروزتر از سیستم سنتی می باشد . بوستر پمپ آب متشکل از یک یا چندین پمپ به صورت موازی و تابلوفرمان و شیرآلات می باشد که مزایای بیشتری نسبت به پمپ آب در حالت سنتی دارد که در مقایسه بوستر پمپ به اختصار شرح داده شده است.

 

وظیفه و نقش بوستر پمپ آب

حفظ و تامین فشار آب مصرفی در ساختمان ها که می توان دور پمپ ها را به وسیله اینورتر متغیر کرد که باعث کاهش سر و صدا و کاهش استهلاک و همچنین برق مصرفی کرده در بوستر پمپ آب می توان از پمپ رزرو استفاده کرد که در صورت خرابی پمپ اصلی این اتفاق می افتد.

 

نحوه صحیح نصب پمپ آب

عمده مشکلات و دلیل خرابی پمپ آب مربوط به نصب می باشد که اگر نکات زیر در هنگام نصب رعایت شود به میزان قابل توجهی خرابی پمپ آب کاهش می یابد.

 • در هنگام نصب به NPSH پمپ دقت شود . ( به زبان ساده تر جریان ورودی آب به داخل پمپ، سوار بر پر پمپ را گویند).
 • در ورودی پمپ حتی المقدور از زانو استفاده شود.
 • سایز ورودی آب به داخل پمپ برابر یا بزرگتر از سایز ورودی پمپ می باشد.
 • از شیر صافی در ورودی پمپ جهت جلوگیری از ورود املاح به داخل پمپ استفاده شود.
 • در خروجی پمپ آب از شیر یکطرفه جهت جلوگیری از برگشت آب به داخل پمپ استفاده شود
 • قبل از استارت اولیه پمپ را هواگیری کنید.
 • جهت چرخش الکتروموتور را چک کنید.
 • از تابلو فرمان یا سیستم های حفاظتی نظیر کنترل فاز و کنترل سطح جهت جلوگیری از نوسانات برق و خشک کارکردن پمپ آب استفاده شود.

 

نصب منبع آب بدون پمپ به چه صورت می باشد؟

گاهی اوقات برای مصرف کنندگان این سوال پیش می آید که آیا نصب منبع آب بدون پمپ آب امکان پذیر است یا خیر؟

در جواب باید گفت که : بله ؛

روش بیان شده به این صورت می باشد که مخزن ذخیره آب را در بالاترین نقطه محل دسترسی نظیر پشت بام نصب می کنید و در هنگام مصرف آب به صورت ثقلی آب با فشار نسبتا خوبی به رایزر مصرفی واحدها انتقال داده می شود.

 

نصب پمپ آب بعد از کنتور امکان پذیر است؟

در حالت کلی برای نصب پمپ بعد از کنتور باید از منبع ذخیره آب استفاده شود . این کار به این شکل می باشد که آب شهری وارد مخزن ذخیره آب شده و سپس از منبع ذخیره ٖآب برای پمپ انشعابات گرفته می شود.

روش صحیح نصب و نگهداری منبع تحت فشار پمپ آب خانگی و بوستر پمپ آب به چه صورتی است؟

 • استفاده از شیر صافی در ورودی پمپ آب جهت جلوگیری از ورود ریز املاح به داخل پمپ مخزن که باعث پارگی تیوپ می گردد.
 • جهت جلوگیری از برگشت آب به داخل مخزن تحت فشار از شیر یکطرفه در خروجی پمپ استفاده می گردد.
 • چک کردن ماهیانه بار داخل مخزن

 

علت پلاتین چسباندن کلید اتوماتیک پمپ آب؟

پلاتین چسباندن کلید اتوماتیک ناشی از جریان بالای برق مصرفی می باشد.

برای برطرف کردن این مشکل می توان از یک عدد کنتاکتور استفاده نمود.