همه چیز در مورد پمپ و دلایل خرابی های آن - سوالات متداول

همه چیز در مورد پمپ و دلایل خرابی های آن - سوالات متداول

 

خرابی پمپ آب در 80% مواقع بعلت وجود مشکل در نصب و یا نحوه انتخاب صحیح پمپ آب می باشد و تنها در 20% از مواقع می تواند ناشی از خرابی قطعات مصرفی خود پمپ آب خانگی باشد، پس ابتدا بایستی به دنبال پیدا کردن علت و برطرف کردن آن باشید.

ما در پرس و پاسخ های زیر به چند مورد از این مشکلات پرداخته ایم که میتواند در حل مشکل پمپ آب به شما کمک کند:

صدای لوله آب ناشی از شکست آب می باشد، بدین معنا که پمپ آب نصب شده قوی تر از نیاز مصرفی می باشد که باعث پمپاژ بیش از حد معمول آب به داخل لوله ها می گردد و همین امر باعث ایجاد سر و صدا در لوله ها می گردد که اصطلاحا به آن شکست لوله گفته می شود.

گاهی اوقات برای مصرف کنندگان این سوال پیش می آید که آیا نصب منبع آب بدون پمپ آب امکان پذیر است یا خیر؟

در جواب باید گفت که: بله؛

روش بیان شده به این صورت می باشد که مخزن ذخیره آب را در بالاترین نقطه محل دسترسی نظیر پشت بام نصب می کنید که در هنگام مصرف، آب به صورت ثقلی با فشار نسبتا خوبی به رایزر مصرفی واحدها انتقال داده می شود.

  • استفاده از شیر صافی در ورودی پمپ آب جهت جلوگیری از ورود ریز املاح به داخل منبع تحت فشار که باعث پارگی تیوپ می گردد.
  • جهت جلوگیری از برگشت آب به داخل مخزن تحت فشار از شیر یکطرفه در خروجی پمپ استفاده شود.
  • میزان باد مخزن تحت فشار را در فواصل زمانی معین چک کنید.

در اکثر منازل مسکونی مخصوصا ساختمان های قدیمی ساز کمبود فشار آب گرم مصرفی به مراتب بیشتر از آب سرد به چشم می خورد.

برای جبران کمبود فشار آب در این گونه منازل قبل از خرید پمپ آب خانگی ابتدا رسوبات و زنگ زدگی ناشی از بخار آب گرم در داخل لوله های آب خصوصا در پشت فلکه ها و مغزی و زانوهای محل نصب شیر فلکه ها را برطرف کنید.

چنانچه بعد از رسوب زدایی مشکل کمبود فشار آب برطرف نشد بهترین راه جبران کمبود فشار آب تهیه و نصب پمپ آب متناسب با نیاز مصرفی می باشد.

علت صدای گذر آب از داخل لوله ناشی از قوی بودن پمپ آب نسبت نه نیاز می باشد. به زبان ساده تر اگر میزان آب پمپاژ‌شده توسط پمپ آب بیشتر از حد نیاز باشد، مقدار مازاد آب باعث ایجاد صدای آب که اصطلاحا به آن شکست لوله گفته می شود می گردد.

برای برطرف کردن این مشکل باید قطر پروانه پمپ آب را کوچک کنید (تراش دهید) همچنین شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله دلایل سر و صدای پمپ و بوستر پمپ آب را مطالعه نمایید

خاموش شدن مکرر پمپ آب دو علت دارد:‌

  • اگر برای ساختمان بالای سه طبقه از ست کنترل استفاده کنید به علت القایی بودن ست کنترل باعث عدم تشخیص صحیح افت فشار و در نهایت باعث عدم کارکرد صحیح پمپ آب می شود.
  • در مواقعی که از مخزن ذخیره آب برای تغذیه پمپ آب استفاده کنید نباید از ست کنترل استفاده کنید زیرا کارکرد صحیح ست کنترل مستلزم وجود فشار آب شهری می باشد. در حالیکه وقتی از مخزن ذخیره استفاده می کنید فشار آب شهری از بین رفته و باعث خلل در کارکرد صحیح ست کنترل می شود.

برای برطرف کردن چنین مشکلی پیشنهاد می شود از منبع تحت فشار و لوازم اتوماتیک به جای ست کنترل استفاده کنید. البته در نظر داشته باشید هنگامیکه از منبع تحت فشار هم استفاده می کنید باید در فواصل زمانی معین میزان باد مخزن تحت فشار را چک کنید زیرا عدم تنظیم باد مخزن نیز باعث استارت های لحظه ای پمپ آب می شود.

یکی از علائم رایج نشتی لوله آب، روشن و خاموش شدن مکرر و لحظه ای پمپ آب می باشد در حالیکه هیچ یک از شیر فلکه های واحدها باز نمی باشد.