دلایل سر و صدای پمپ و بوستر پمپ آب

1399/13/03 2446

در ابتدا باید بگوییم ایجاد سر و صدا توسط پمپ آب بیانگر وجود مشکل در نصب پمپ آب یا قطعات جانبی پمپ آب و یا حتی خود دستگاه پمپ آب می باشد که در اغلب مواقع با صرف کمترین هزینه می توان سر و صدای پمپ آب را از بین برد.

متاسفانه مشاهده شده است که در اغلب سایت های اینترنتی که در حوزه فروش پمپ آب فعالیت می کنند پاسخ بسیار غیر اصولی به این مشکل داده اند و به طرح این پرسش پرداخته و در جواب آن راه حل های بسیار غیر علمی بیان کرده اند که نه تنها  باعث حل مشکل نمی شود بلکه باعث بروز مشکلات بیشتری برای پمپ آب می شود . برای نمونه در اغلب سایت ها ساخت جعبه باکس و قراردادن پمپ آب داخل جعبه را به عنوان راه حل پیشنهاد داده اند که این دردی را دوا نخواهد کرد.

در جواب چنین راه حلی باید بگوییم که قراردادن پمپ آب در داخل جعبه و یا محیطی که فاقد هوای آزاد باشد باعث داغ شدن پمپ آب می شود که خود این باعث افزایش استهلاک پمپ و خرابی بلبرینگ ها می شود.

ما در این مقاله قصد داریم به شما کمک کنیم که در ابتدا ایراداتی که باعث ایجاد مشکل برای پمپ آب یا بوستر پمپ آب شده اند را برطرف نمایید. زیرا در اکثر مواقع برطرف کردن مشکلاتی از این قبیل باعث از بین رفتن بخش عمده سر و صدای پمپ آب می شود.

برای اینکه بتوانید سر و صدای پمپ آب را از بین ببرید ابتدا باید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • مشخص کردن سر و صدای پمپ آب
 • برطرف کردن ایرادات لوله کش و نصاب
  • منظور از مشخص کردن صدای پمپ آب یعنی اینکه کنجکاوی لازم را به عمل بیاوریم تا متوجه شویم که صدای پمپ آب دقیقا از کدام بخش دستگاه نشأت می گیرد.

  • سر و صدای پمپ آب می تواند ناشی از:

 • خرابی بلبرینگ های پمپ آب باشد که در این حالت صدای ناهنجار و بسیار زیادی توسط پمپ آب ایجاد می شود.

 

 • وجود لرزش و ارتعاش در سازه ( شاسی ) پمپ یا بوستر پمپ آب :

 • در مواقعی که هنگام کار پمپ آب دارای لرزش می باشد احتمال خارج شدن از تراز (سنتر) پمپ آب خصوصا در مورد پمپ های کوپله ای که با موتور کوپله می شوند نظیر پمپ های پمپیران وجود دارد که این مشکل می تواند براثر کوپله غیر استاندارد و یا در اثر حمل و جابه جایی اتفاق افتاده باشد. برای حل این مشکل می بایست نسبت به سنتر مجدد اقدام کنید. برای مواقعی که درهنگام کار پمپ آب، لوله ساختمان دچار لرزش می گردد باید به وسیله لرزه گیر ای ارتعاش را از بین ببریم. این مشکل عموما در بوستر پمپ های دور ثابت بیشتر اتفاق می افتد . یک نمونه بوستر پمپ که دارای لرزه گیر می باشد برای درک بهتر مطلب در پایین آورده شده است :‌

 • ایجاد صدای سنگ ریزه توسط پمپ آب بیانگر وجود هوا و ایجاد پدیده کاویتاسیون می باشد که این پدیده زمانی رخ می دهد که ورودی پمپ آب توسط نصاب کوچکتر از حد استاندارد انجام شده و یا سطح سیال ( آب ) پایین تر از ورودی پمپ آب می باشد که با برطرف کردن ایرادات نصب مشکل فوق از بین خواهد رفت.

 

 

 

 

 • ایجاد صدا در لوله آب :

 • یکی از شایع ترین مشکلاتی که پمپ آب می تواند برای ساکنین به وجود بیاورد ایجاد زوزه و سر و سر و صدای آب در لوله بیانگر این می باشد که پمپ آب خریداری شده قوی تر از نیاز مصرفی می باشد ، به عبارتی میزان آبی که توسط پمپ آب به داخل لوله ها پمپاژ‌می شود بیشتر از نیاز است که همین امر باعث ایجاد سر و صدا در رایزر و لوله های ساختمان می شود که برای از بین بردن صدای لوله آب باید پروانه پمپ آب را کوچک کنید ( پروانه پمپ آب را تراش دهید ) . با انجام این کار ایجاد صدای لوله آب در هنگام کار پمپ آب از بین خواهد رفت .

 

 • ضربه زدن پمپ آب در هنگام استارت:

علت ضربه زدن پمپ آب هنگام روشن و خاموش شدن به دلیل تخلیه باد داخل مخزن تحت فشار می باشد که باعث ایجاد چنین مشکلی می شود . برای برطرف کردن ضربه پمپ آب هنگام روشن شدن که در اصطلاح به آن ضربه قوچ گفته می شود باید میزان باد مخزن تحت فشار را تنظیم کنید . برای کسب اطلاعات در مورد میزان و نحوه تنظیم باد مخزن تحت فشار بر روی همین لینک مقاله مخزن تحت فشار کلیک نمایید.

 

 

 • برخورد پروانه خنک کن پشت موتور با درب براکت:

در بعضی مواقع بر اثر فرورفتگی درب پروانه ( براکت ) پشت موتور و برخورد آن با پروانه خنک کن (‌باد پخش کن) پشت الکترو موتور باعث ایجاد صدا می شود که برای برطرف کردن آن باید درب براکت را بازکرده و با چکش فرورفتگی را برطرف نمایید.

 منشا 70درصد خرابی و ایجاد سر و صدا توسط پمپ آب در واقع ایراد نصب می باشد که به طور مختصر به آن پرداخته ایم

 • عدم نصب شیر صافی در ورودی پمپ آب:‌

 • در هنگام نصب پمپ آب از نصاب پمپ آب بخواهید در قسمت ورودی آب به داخل کاسه پمپ یک عدد شیر صافی توری استیل جهت جلوگیری از ورود آشغال به داخل کاسه پمپ آب نصب نمایید.

 

عدم نصب صحیح شیر یکطرفه :

شیر یکطرفه جهت جلوگیری از برگشت آب پمپاژ‌شده به داخل پمپ و یا تخلیه آب داخل کاسه پروانه استفاده می شود. بدین معنی که در مواقعی که شیر یکطرفه در قسمت مکش پمپ آب نصب می شود هدف جلوگیری از تخلیه آب داخل کاسه پروانه می باشد. منتهی زمانیکه قبل از پمپ از مخزن ذخیره آب استفاده می کنید شیر یکطرفه از قسمت مکش برداشته و در خروجی پمپ آب نصب کنید. به این خاطر زمانی که از منبع ذخیره استفاده می کنید آب داخل کاسه پمپ آب خالی نمی شود و از آن جهت که فشار آب لوله شهری به داخل مخزن ریخته می شود عملا فشار بعد از مخزن صفر می شود. در اغلب مواقع نصاب پمپ آب از شیر یکطرفه سوپاپی مطابق عکس زیر در قسمت ورودی پمپ آب استفاده می کند که خود این شیر یکطرفه به علت نبود فشار لازم جهت بازکردن دریچه شیر یکطرفه باعث ممانعت از ورود آب لازم به داخل پمپ می شود .

نصب صحیح پمپ آب در مواقعی که از مخزن ذخیره آب برای تغذیه پمپ استفاده می کنیم بدین صورت می باشد که شیر یکطرفه در خروجی پمپ نصب می شود . همانند عکس زیر :‌

 

 

 

 با مشاوره تخصصی و علمی و همچنین نصب صحیح پمپ و بوستر پمپ آب می توانید از بروز مشکلاتی که در مقاله عنوان شد و همچنین بروز هزینه های اضافی جلوگیری به عمل بیاورید.

در پایان امیدواریم توانسته باشیم به شما مصرف کننده گرامی جهت برطرف کردن مشکل سر و صدای پمپ یا بوستر پمپ آب کمک کرده باشیم.