دلایل استفاده از بوسترپمپ

1398/28/07 30

 یکي از بزرگترین مشكلاتی که در سيستم آبرساني شهري و یا روستایی پیوسته وجود داشته است، عدم وجود فشار ثابت آب در داخل لوله ها می باشد. با توجه به اين كه ميزان مصرف آب در سیکل های متفاوت متغیر بوده و دائما در حال نوسان و تغییر است و به هیچ عنوان نمی توان الگوي خاصي براي مصرف آن در نظر گرفت، از اين رو با افزايش يا كاهش مصرف آب ميزان فشار آب داخل لوله ها دائما در حال نوسان و تغيير است که اين تغييرات مشكلات اساسی را در سيستم هاي آبرساني ایجاد می کند به طوري كه احتمالاً افزايش ناگهاني فشار آب سبب آسيب ديدن تاسیسات یک ساختمان مسکونی ویا یک برج شود و در نقطه ی مقابل كاهش فشار نيز باعث قطع آب، در بعضي از نقاط شهر يا ساختمان ها شود. براي جلوگیری از بروز چنین حالاتی و تامين فشارآب به صورت كنترل شده در يك سيستم پمپاژ، از بوستر پمپ استفاده مي کنیم.

موارد استفاده از بوستر پمپ

انتقال آب به سیستم های تاسیسات ساختمان های متفاوت مانند برج ها، بیمارستان ها، مدارس، سالن های تفریحی ورزشی مجتمع های مسکونی و آپارتمانی، در شکل زیر نمونهای از این نوع را مشاهده می کنیم.

بوستر پمپ

بوستر پمپ چه وظیفه‌ای دارد؟

وظیفه بوستر پمپ ثابت نگه داشتن فشار لازم برای تامین شبکه مصرف با توجه به الگوی متغیر مصرف می باشد. از این رو هنگامی که در شبکه مصرفی وجود ندارد فشار تغییر نمی کند و پمپ های بوستر پمپ خاموش می باشند اما به محض اینکه فشار آب در شبکه افت می کند برای جبران این افت اولین پمپ شروع به کار می کند اگر این پمپ قادر به تامین فشار نباشد پمپ های دیگر به همین ترتیب وارد مدار می شود تا فشار را در محدوده معینی ثابت نگه دارند.
هنگامی که مصرف کم یا متوقف می شود پمپ ها نیز به ترتیب از مدار خارج می شوند کلا پمپ های بوستر پمپ با توجه به الگوی مصرف به مدار وارد و یا خارج می شوند
در صورت خرید بوستر پمپ در مورد صرفه جویی در مصرف انرژی در همه زمینه ها از جمله در مصرف برق و کاهش استهلاک لوله کشی ها و قطعات مصرفی بوستر پمپ اقدامات موثری انجام گردیده است.

 بوستر پمپ ها برای مصارف کشاورزی و سیستم های آبیاری نیز قابل تهیه و استفاده می باشند، که این دسته از بوستر پمپ های مشخصه های خاص خود را دارند و صرفا جهت مصارف آبیاری مورد استفاده قرار می گیرند برای مثال اکثر بوستر پمپ های آبیاری دارای برنامه تایمر هوشمند جهت استفاده در مقطع زمانی تعریف شده توسط اپراتور را دارند تا بتواند حتی در زمان عدم حضور اپراتور عمل آبیاری را انجام دهد

 

کاربری نوع دیگری از بوستر پمپ های آتش نشانی برای مصارف اطفاء حریق بوده در شکل زیر نمونه ای از این نوع را مشاهده می کنیم.

 دلایل استفاده از بوستر پمپ

 مزایای استفاده از بوستر پمپ

بوستر پمپ ها محدوده وسیعی را از جهت تنوع مصرف پوشش می دهند. وقتی نوسان فشار آب برای مصرف کننده بسیار زیاد باشد به جای استفاده از یک بوستر پمپ بزرگ از چند پمپ آب کوچک که به صورت موازی بوستر پمپ می شوند استفاده خواهد شد تا بتوان بسته به نیاز تعدادی از آنها را به کار وا داشت و از کار کردن بیهوده بقیه جلوگیری نمود در حقیقت استهلاک و مصرف انرژی به حداقل میرسد. به دلیل اینکه بوستر پمپ از اجزای مختلف متصل به هم تشکیل شده است میتوان با جدا کردن این اجزا بوستر پمپ را به سهولت حمل و در مکان مناسب نصب کرد.
کارکرد دائمی بوستر پمپ را می توان با گذاشتن یک پمپ رزرو تضمین کرد و هنگام خرابی یکی از پمپ ها، پمپ رزرو وارد مدار می شود تا وقفه ای در کارکرد سیستم ایجاد نگردد.
در واقع بوستر پمپ ها قابلیت سرویس حین کار را دارند.