راهنمای نصب و راه اندازی بوستر پمپ آب

1399/18/02 65

راهنمای نصب و راه اندازی بوستر پمپ آب :

از آنجایی که بوستر پمپ آب سیستم به مراتب پیچیده تر از پمپ آب تک دارد، لذا پیشنهاد می کنیم جهت نصب و راه اندازی بوستر پمپ از فروشنده ، شرکت تولیدکننده بوستر پمپ بخواهید که نسبت به نصب و راه اندازی بوستر پمپ اقدام نماید.

چنانچه تمایل به انجام چنین کاری نداشتید می توانید به صورت زیر عمل نمایید:

بخش مهم در راه اندازی بوستر پمپ ها ورود برق شهری به داخل تابلو فرمان و کابل کشی تابلو فرمان به پمپ ها می باشد. که برای اینکار ابتدا باید برق شهری با کابل مناسب به ترمینال ورودی تابلو بوستر پمپ نصب گردد. سپس کابل های هر الکتروموتور (پمپ) متناسب با قدرت الکترو موتور به صورت ستاره یا مثلث یا هر دو ( ستاره مثلث ) به داخل ترمینال برق الکترو موتور و سربندی پمپ ها انجام شود.

نکته قابل ذکر نحوه تشخیص صحیح نوع سربندی الکترو موتور ها می باشد که در این مقاله گریز کلی جهت جلوگیری از خطاهای احتمالی داریم.

  • نحوه سربندی الکترو موتور تا قدرت 4 اسب بخار عموما به صورت ستاره بسته می شود. ( همانند شکل زیر )

  • نحوه سربندی الکترو موتور از قدرت 4 اسب بخار تا 10 اسب بخار عموما به صورت مثلث بسته می شود. ( همانند شکل زیر ) 

  • نحوه سربندی الکترو موتور از قدرت 15 اسب بخار به بالا عموما به صورت ستاره مثلث انجام می شود. ( همانند شکل زیر ) 

در این حالت شش رشته سیم ( کابل ) از داخل تابلو برق به داخل ترمینال پمپ انتقال داده می شود که 3 رشته از سیم کابل ها در قطب سمت چپ الکترو موتور و 3 رشته کابل دیگر به قطب سمت راست الکترو موتور بسته می شود.

نکته حائزاهمیت در مورد راه اندازی موتورهای ستاره مثلث باید به این اهم توجه نمود که تابلو فرمان به صورت دو ضرب ستاره مثلث ساخته شده باشد در غیر این صورت اگر تابلو فرمان بوستر پمپ به صورت تک ضرب ساخته شده باشد بایستی نحوه سربندی الکترو موتور ها هم به صورت مثلث باشد.

بخش بعدی در آموزش و راهنمایی نصب و راه اندازی بوستر پمپ آب،  تنظیم لوازم کنترل از قبیل پرشر سوئیچ ها می باشد.

اگر در بوستر پمپ از پرشر سوئیچ استفاده شده بود کابل پرشر به داخل تابلو فرمان به صورت صفر و یک 1-0 می باشد.

ولی اگر در سیستم کنترل بوستر پمپ از پرشه ترانسمیتر ( سنسور ) استفاده شده بود نحوه کابل کشی پرشر ترانسمیتر به داخل تابلو فرمان به صورت آنالوگ می باشد.

در خصوص سایز و نحوه لوله کشی کلکتورها به رایزر ساختمان و تانکر ذخیره آب باید این نکته را در نظر داشت که سایز لوله متناسب با قطر دهانه ورودی پمپ ها انتخاب و انجام شود همچنین در مسیر لوله کشی حتی المقدور از زانو استفاده نشود.

مخزن ذخیره آب را در ارتفاع بالاتر از سطح کلکتور ورودی بوستر پمپ آب قرار دهید.

در خصوص برنامه نویسی و تنظیمات فشار بوستر پمپ و تنظیم برد کنترلر (HMI) بوستر پمپ آب و یا جهت اطلاعات بیشتر و یا مشاوره تلفنی در مورد خرید بوستر پمپ آب و یا راهنمایی نصب و راه اندازی بوستر پمپ آب می توانید با کارشناسان فنی شرکت آوین پمپ در تماس باشید.