صفر تا صد مراحل ساخت و تجهیز استخر و جکوزی

1400/06/20 225

استخر تشکیل شده است از یک قسمت سازه استخر که به آن کاسه استخر نیز می گویند و قسمت دوم هم شامل سیستم تصفیه و گرمایش استخر و جکوزی که به آن موتورخانه استخر می گویند، اجرای استخر همیشه یکی از دغدغه های کارفرمایان می باشد از این مهم تر محاسبات و خرید تجهزات یکی دیگر از مراحلی است که خریداران باید در نظر داشته باشند ما در این مقاله سعی در تشریح انواع حالت های ساخت استخر و جکوزی و لوازم مورد نیاز استخر داشتیم تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا با جزئیات آن آشنا شویدک

آنچه که در این مقاله می خوانید:

مراحل ساخت استخر و جکوزی

انواع حالت های طراحی و اجرای استخر

لوله کشی تاسیسات استخر

تجهیزات مورد نیاز گرمایش و تصفیه استخر

تجهیزات مورد نیاز گرمایش و تصفیه جکوزی

بهترین مارک تجهیزات استخر

مراحل ساخت استخر و جکوزی

کاسه استخر و جکوزی در انواع مختلفی ساخته میشود:

 1. سازه بتنی کاسه استخر:

برای ساخت این دسته از استخر ها می بایست محاسبات دقیق سازه و پلان اجرایی استخر را دست داشت تا بتوانید مطابق طرح اولیه اقدام به ساخت نمود در مرحله بعد باید زمین را به مقدار کافی خاک برداری کرد و پس از خاک برداری اقدام به آرماتوربندی کاسه استخر کرد و پس از اتمام عملیات آرماتوربندی می بایست اقدام به قالب بندی جهت عملیات بتن ریزی نمود. از نکات مهم در ساخت استخر های بتنی باید به مقاومت سازه در مقابل سنگینی آب، آببندی کاسه استخر اشاره نمود البته سازه های بتنی به شرط طراحی و اجرای درست یکی از مقاوم ترین سازه های کاسه استخر است.

سازه بتنی کاسه استخر

2-سازه آجرچینی کاسه استخر

سازه آجرچینی کاسه استخر

3-سازه آهنی ساخته شده با ورق فولادی

سازه آهنی ساخته شده با ورق فولادی

4-سازه فلزی و تلفیق فایبرگلاس

سازه فلزی و تلفیق فایبرگلاس

انواع حالت های طراحی و اجرای استخر

استخر از لحاظ تصفیه آلودگی های سطح آب به دو دسته تقسیم می شود:

 

 1. استخرهای اسکیمر:

 2. استخرهای سرریز:

 

قسمت اجرای این نوع استخرها حدود 10% الی 20% بیشتر از نوع اسکیمری است چون مخزن سرریز و اتصالات مربوطه بیشتری نیاز دارد و شیرهای مخصوص

 

محاسن استخرهای سرریز زیباتر است:

زیرا آب تا بالاترین نقطه کاسه استخر پر می شود و در نهایت از لبه ی استخر سر ریز می شود در حالیکه در استخر های اسکیمری 15 تا 17 سانت پایین تر از لبه کاسه استخر است، نکته ی دیگر اینکه در استخرهای سرریز زمانی که افراد زیادی همزمان اقدام به استفاده از استخر می کنند و وارد کاسه استخر می شوند حجم آب سرریز شده به داخل مخزن هدایت شده و در مخزن ذخیره می شود پس از خروج افراد از استخر و پایین آمدن سطح آب مجدد از مخزن به داخل کاسه استخر سرریز می شود در حالیکه در نوع استخر اسکیمری این عمل اتفاق نمی افتد.

در مورد آلودگی های سطح استخر در نوع اسکیمری به وسیله دهنه خروجی اسکیمر به سمت فیلتر شنی استخر هدایت می شود ولی در نوع استخر سرریز با توجه به نوع و شکل طراحی استخر از زاویه های مختلف آلودگی های آب استخر وارد گاتر سرریز شده و در نهایت به سمت سیستم فیلتراسیون و تصفیه استخر هدایت می شود.

لوله کشی تاسیسات استخر شامل دو فاز است:

فاز 1- لوله های داخل کاسه مانند لوله های کف یا لوله های دیواره، لوله های چراغ استخری که قرار است در نظر بگیریم که همگی موارد پس از اقدامات اولیه بایستی تست شوند که از نشتی های احتمالی جلوگیری شود زیرا در صورت عدم آبندی تست آبندی امکان تغییر لوله کشی پس از انجام بتن ریزی مقدور نیست.

 

پس از انجام تست های مربوط به عایق بندی استخر انجام خواهد شد و پس از اتمام این بخش از کار با در نظر گرفتن مدت زمان چند ماه بعنوان وقفه کار جهت حصول از اجرای صحیح کلیه بخش ها سپس اقدام به مراحل فاز دوم اجرای استخر می نماییم.

فاز 2: در فاز دوم کلیه لوله های در نظر گرفته شده در کف استخر و جکوزی و دیواره ها به داخل تصفیه خانه استخر خریداری و نصب می شوند

تجهیزات و لوازم استخر:

تجهیزات و لوازم استخر

تجهیزات و لوازم استخر

در واقع اصلی ترین و حساس ترین بخش استخر خرید لوازم استخر مناسب با نیاز و ظرفیت استخر می باشد که در زیل مختصری از این لوازم را شرح داده ایم:

 • پمپ تصفیه استخری و جکوزی

پمپ تصفیه استخری و جکوزی

 • فیلتر شنی تصفیه استخری و جکوزی

فیلتر شنی تصفیه استخری و جکوزی

 

 • مبدل گرمایش استخر و جکوزی

مبدل

سیستم آنتی باکتریال:

 • کلرزن:

کلرزن

 • دستگاه اشعه ماورا بنفش یو وی

دستگاه اشعه ماورا بنفش یووی

 • دستگاه ازن زن

دستگاه ازن زن

 

از سیستم آنتی باکتریال بصورت ترکیبی نیز می توان استفاده کرد زیرا هر کدام از موارد فوق بر روی یک سری از باکتری ها عملکرد خوبی دارند و بر روی بعضی از باکتری ها به واسطه عمر آنها عملکرد خوبی ندارند، برای مثال ماندگاری کلر آزاد در داخل آب حدود 2 ساعت دوام دارد در حالیکه ماندگاری ازن حدود 18 دقیقه می باشد در حالیکه اثر گذاری ازن بر روی باکتری به مراتب بیشتر از کلرزن می باشد.

دستگاه کلر زن اتوماتیک (دو زینگ پمپ): در این نوع از سیستم های آنتی باکتریال تزریقی کلر به وسیله دوزینگ پمپ های اتوماتیک و کلر زن خطی به آب استخر اضافه می شود.

کلرزن نمکی: سیستم این نوع دستگاه آنتی باکتریال با موارد مطرح شده قبلی تفاوت دارد که بدین صورت می باشد که به آب استخر نمک اضافه می کنیم سپس در عمل فیلتراسیون پس از گذر از آب از داخل دستگاه کلر زن نمکی یون های آب را تحت تاثیر قرار می دهند و باعث تغییر سدیم موجود در آب به کلر می شود و بحث آنتی باکتریال صورت می گیرد، این سیستم آنتی باکتریال بوسیله کلر زن نمکی برای مناطق شمال و جنوب کشور به واسطه وجود آب شور مطلوب تر می باشد.

 

بهترین نوع و جنس لوله و تجهیزات مناسب استخر:

بهترین حالت لوله کشی استخر بواسطه وجود کلر در آب استخر و جکوزی، استفاده از لوله یو پی وی سی می باشد.

در خصوص پمپ و فیلتر استخر و جکوزی نیز بهترین انتخاب خرید تجهیزات استخری با متریال یو پی وی سی و پلیمری تقویت شده است که مقاومت بسیار بالایی در برابر آب کلری دارند.

نوع تجهیزات استخر:

تجهیزات استخری شامل برندهای مختلف از قبیل:

 • تجهیزات استخری هایوارد آمریکا تجهیزات استخری هایوارد آمریکا

 

 • تجهیزات استخری ایماکس استرالیاتجهیزات استخری ایمکس استرالیا

 

 • تجیهیزات استخری آی ام ال اسپانیاتجهیزات استخری آی ام ال اسپانیا

 

 • تجهیزات استخری داب ایتالیاتجهیزات استخری داب ایتالیا

 

 • لوازم و تجهیزات استخری هایپر پول چینلوازم و تجهیزات استخری هایپر پول چین

 

فیلتر شنی استخری :

فیلتر شنی استخری

فیلترهای تصفیه استخری و جکوزی به دسته های مختلف تقسیم می شوند مانند:

 1.  فیلتر های فایبرگلاس

 2. فیلترهای ترکیبی فایبرگلاس

 3. پلیمر و فیلتر شنی های فلزی استیل و گالوانیزه

بهترین فیلتر شنی استخر:

از لحاظ کیفیت و دوام الویت با فیلتر شنی فایبر گلاس و فیلتر شنی فایبر گلاس و پلیمر است زیرا همانگونه که گفته شده آب استخر حاوی کلر می باشد که باعث خورندگی فیلتر شنی فلز می شود از همین رو با استفاده از فیلتر شنی فایبر گلاس و یا ترکیب فایبرگلاس و پلیمر برای تصفیه آب استخر و جکوزی بهترین پیشنهاد است.

انواع فیلتر استخر:

 1. فیلتر شنی:

این نوع فیلتر به وسیله سیلیس موجود در آن اقدام به تصفیه استخر می کند و نیازمند نگهداری هفتگی دارند.

    2.فیلتر کارتریجی:

این نوع فیلترها تا حد میکرون توانایی جذب املاح موجود در آب را دارند.

    3.فیلتر یا دیاتومه:

این نوع فیلترها نیز تلفیقی از فیلتر کارتریجی و دیاتومه هستند که بوسیله خاک دیاموته تغذیه می شوند، این دسته از فیلترها برگرفته از عمل تصفیه آب بوسیله خاک توسط مصریان باستان طراحی شده است، البته نیازمند نگهداری بیشتری نسبت به دو مدل فیلتر شنی و فیلتر کارتریجی می باشد از همین رو از استقبال کمتری برخوردار است.

مبدل گرمایش استخر:

مبدل های گرمایش استخر در چندین مدل قابل تهییه می باشد:

مبدل پوسته و لوله شل اند تیوپ:

مبدل پوسته و لوله شل اند تیوپ

این نوع مبدل به واسطه ی وجود شل (لوله ها) تعبیه شده در پوسته قابلیت انتقال دمای بیشتری را دارند و در عین حال از استهلاک کمتری برخوردار هستند که خود این نوع مبدل به دو گروه مبدل استخری استیل و مبدل استخری مسی تقسیم می شوند

مبدل صفحه ای:

مبدل صفحه ای

این نوع از مبدل ها در ابعاد کوچکتری ساخته می شوند ولی در عین حال به علت نزدیکی پره های موجود به یکدیگر از استهلاک بالاتری برخوردار می باشند و آلودگی موجود در آب استخر باعث گرفتگی پره های مبدل می شوند که باعث پایین آمدن راندمان مبدل می شود.

مبدل پوسته و لوله تیتانیوم:

مبدل پوسته و لوله تیتانیوم

متریال این نوع پمپ ها تلفیقی از تیتانیوم و چدن است مانند مبدل حرارتی بومن (BOWMAN) انگلیس این نوع مبدل ها بواسطه متریال بکار برده شده از بهترین راندمان برخوردار هستند و در عین حال از هم نوع های خود دارای قیمت بالاتری هستند.