منبع تحت فشار

1400/02/29 27

مخزن تحت فشار

مخزن تحت فشار با ذخیره نمودن آب مورد نیاز دستگاه پمپ آب، با فشار مناسب نیاز به روشن و خاموش شدن مداوم پمپ آب را کاهش می دهد. هرچه قدر حجم مخزن انبساط بیشتر باشد میزان دفعات روشن و خاموش شدن پمپ آب کاهش می یابد.

یکی از مزیت های منبع تحت فشار، کاهش هزینه های برق ناشی از کارکردن مداوم پمپ آب، کاهش استهلاک پمپ، کاهش استهلاک شبکه آبرسانی داخل ساختمان با مهارنمودن میزان ضربات مکانیکی ناشی از روشن و خاموش شدن پمپ و... می باشد.

جنس منبع تحت فشار پمپ آب چیست؟

هر قمست از منبع تحت فشار دارای جنس متفاوتی است:

 1. بدنه : از جنس ورق سیاه فولادی و استیل ضد زنگ 
 2. تیوپ: لاستیک EPDM کائوچویی بهداشتی
 3. فلنچ: ورق گالوانیزه و استیل ضد زنگ 

انواع منبع انبساط:

به طور کلی منبع تحت فشار به دو دسته منبع انبساط تیوپ دار و منبع انبساط بدون تیوپ که به مخزن انبساط دیافراگمی نیز مشهور است،‌ تقسیم بندی می شود.

 • مخزن تحت فشار دیافراگمی:

 • در این نوع از منبع تحت فشار، یا همان منبع دیافراگمی مخازن غشا یا همان دیافراگم محل ذخیره آب و هوای فشرده شده را از هم جدا می نماید.

 • منبع تحت فشار تیوپی:

 • این نوع منبع تحت فشار به جای دارا بودن دیافراگم ، دارای تیوپ داخل مخزن می باشد که آب و هوای فشرده شده را از هم جدا می نماید .

حال این سوال پیش می آید که کدام نوع از منابع تحت فشار بهتر است؟ آیا منبع تحت فشار تیوپی بهتر است یا منبع دیافراگمی؟

در پاسخ باید گفت که عمر منبع دیافراگمی معمولا از منبع تیوپی بهتر و بیشتر است. اما از لحاظ قیمتی منبع انبساط دیافراگمی گرانتر خواهد بود و همچنین تعمیرآن خیلی دشوار می باشد.

همچنین به دلیل عدم تعویض تیوپ داخل منبع دیافراگمی، چنانچه این منبع تحت فشار خراب شود به احتمال بسیار زیاد مجبور به خرید یک منبع انبساط جدیدی می شویم.

در اغلب مواقع خریداران با این سوال برمیخورند که بهترین منبع تحت فشار کدام است؟

در پاسخ باید بگوییم که منبع تحت فشار زیلمت ایتالیا در بین کلیه تولید کنندگان منبع تحت فشار از کیفیت بالاتری برخوردار است

برای خرید منبع تحت فشار دیافراگمی می توانیم روی برند زیلمت با عنوان منبع تحت فشار دیافراگمی زیلمت اقدام نماییم.

 • شرایط نگهداری منبع تحت فشار ( منبع انبساط ) :

بیشترین فشار تنظیم شده برای پمپ آب باید همیشه متناسب با فشار کاری منبع انبساط باشد.

چنانچه توان پمپ مورد نظر و حجم منبع تحت فشار و فشار ماکزیمم و میبینمم پمپ را درست انتخاب کنیم، مانع از روشن شدن و خاموش شدن مکرر پمپ آب می شویم. اگر این مسئله را رعایت نکنیم به شدت روی عمر پمپ آب و تیوپ منبع تحت فشار تاثیر می گذاریم.

یکی از راهکارهایی که می توانیم منبع تحت فشار را در برابر پارگی تیوپ منبع تحت فشار محافظت کنیم، استفاده از شیرصافی و شیریکطرفه می باشد.

 • چگونه منبع تحت فشار را عیب یابی کنیم؟

ابتدا باید پمپ آب را خاموش کنیید سپس شیر فلکه ورودی آن را هم ببندیم. پس از آن والف سوزنی منبع تحت فشار را فشار دهید، اگر از والف سوزنی آب خارج شد بیانگر این موضوع است که تیوپ منبع سوراخ شده که بایستی نزدیک ترین شیر تخلیه پس از پمپ آب را باید بازکنیم. به شکلی که به صورت ثقلی آب داخل پمپ و مخزن تحت فشار و لوله های آب تخلیه گردد و سپس نسبت به تعویض تیوپ منبع تعت فشار اقدام کنید.

به وسیله فشارسنج باید باد منبع را اندازه بگیریم. چنانچه فشار باد داخل مخزن کمتر از 40psi باشد به وسیله یک کمپرسور آن را باد نمایید. در نظر داشته باشید که اندازه گیری میزان باد داخل منبع تحت فشار باید در زمانی که آب داخل مخزن تخلیه شده بایستی انجام شود

در صورت پارگی جداره آهنی مخزن تحت فشار، به وسیله کف یک صابون هرگونه نشتی هوا را در محل شارژ باد چک کنید.

چنانچه تیوپ دچار پارگی یا پنچری باشد، پمپ به طور متناوب خاموش و روشن می شود. اگر این موضوع رعایت نشود، استهلاک پمپ آب بالا رفته و باعث کاهش طول عمر پمپ آب می شود.

نکته: یک نکته ای که همواره باید رعایت کنیم، این است که مخزن تحت فشار هنگام نصب در هر پروژه ساختمانی نیازمند تنظیم مجدد مقدار فشار باد می باشد.

به طور پیش فرض فشار باد مخزن تحت فشار می تواند 2.5 الی 4 بار یا بعبارتی 35psi الی 55psi باشد. فشار باد مخزن انبساط باید همواره کمی کمتر از میزان فشار استارت پمپ باشد.

این گونه تنظیمات را همواره باید پیش از ورود آب به منبع انبساط باید انجام شود و یا پس از آنکه آب منبع تحت فشار را به طور کامل تخلیه کردید باید انجام دهید.

چنانچه فشار باد مخزن انبساط خیلی کم باشد، ساییدگی تیوپ به دیواره مخزن بیشتر خواهد شد و باعث کاهش عمر تیوپ منبع و یا پاره شدن زودهنگام آن می شود. چنانچه نصب منبع تحت فشار به شکل غیر تراز انجام شود، ساییدگی تیوپ به دیواره مخزن فلزی موجب پاره شدن زودهنگام آن می شود.

اگر فشار داخل منبع انبساط کم باشد، تیوپ منبع تحت فشار بیش از حد ظرفیتش از آب پر می شود و این دلیل هم باعث پارگی تیوپ می شود. و به دلیل فشار هوای ناکافی در مخزن در هنگام مصرف تنها بخش کوچکی از آب منبع تحت فشار به شبکه تزریق می شود.

طبق شرایط گفته شده اگر یک نفر شیر آب را باز کند، پمپ آب در سیکل های کوتاه روشن و خاموش می شود و باعث می شود که پمپ آب بیشتر از حد مجازش گرم شود و موجب سوختن آن نیز می گردد. البته لازم به ذکر است که چنانچه فشار هوای منبع تحت فشار آب نیز بیشتر از حد مجاز اندازه باشد باعث ترکیدگی مخزن تحت فشار می شود. به همین دلیل باید همواره حجم فشار هوا در داخل مخزن چک شود

 • نحوه بررسی فشار باد منبع انبساط:

برای بررسی نمودن مقدار فشار داخل منبع انبساط بسته و یا شارژ دوباره آن به یک مقدار فشارسنج و یک پمپ هوا نیاز داریم.

اولین کاری که بایستی انجام داد این است که اطمینان داشته باشیم فشاری را که در آن نقطه پمپ روشن می شود را می دانیم؟

از نحوه درست نشان دادن فشار در سیستم آبرسانی اطمینان حاصل کنیم.

میزان شارژ اولیه هوای منبع تحت فشار باید حتما 40psi حدود 3 بار باشد

 • نحوه تشخیص سوراخ بودن تیوپ منبع تحت فشار:

در هنگامی که فشار ماکزیمم منبع تحت فشار در حالت خوبی قرار دارد، به سراغ شیر هوای بالای منبع تحت فشارمی رویم. عموما روی این شیرهای سوزنی شکل یک درپوش سیاه رنگ قرار دارد. ابتدا باید درپوش را بردارید و پیچ وسط شیر سوزنی را فشار دهید. ( حالت خالی کردن باد لاستیک ماشین ) . آنگاه ملاحظه کنید که چه چیزی پیش خواهد آمد. چنانچه فقط هوا از آن جا خارج شود یعنی به احتمال خیلی زیاد تیوپ منبع تحت فشار سالم است. چنانچه از شیر سوزنی شکل به همراه هوا، آب نیز خارج شد نتیجه خواهیم گرفت که تیوپ منبع انبساط بسته ترکیده است و یا سوراخ شده، که در این حالت باید تیوپ منبع را تعویض نماییم.

چنانچه چند سالی است که از منبع تحت فشار استفاده می کنیم و همانند روزهای اولی آن کارایی مورد نظر را ندارد نیز باید تیوپ منبع تعویض شود. اما موضوع خیلی جدی نیست و میشود با آن مدارا کرد اما بهتر است تا تیوپ منبع انبساط تعویض گردد.

اگر پمپ آب به طور مکرر خاموش و روشن می شود احتمال می رود تا تیوپ منبع دچار پارگی یا ترکیدگی شده است. زیرا هوای داخل منبع تحت فشار را به طور کامل تخلیه شده و حجم آن مملو از آب می شود. اگر چنین چیزی اتفاق افتاد هرچه سریعتر نسبت به تعویض تیوپ منبع تحت فشار اقدام کنیم.

برای آنکه منبع تحت فشار با کیفیتی تهیه کنیم باید از برندهای معتبری استفاده کنیم. شرکت آوین پمپ فروش انواع منبع تحت فشار مانند منبع تحت فشار زیلمت، منبع ترک، منبع ایرانی،‌ منبع هاماک، منبع واتس ترکیه، تیوپ منبع، تیوپ سفا ایتالیا، منبع تحت فشار دیافراگمی، منبع پکیجی و ... بر عهده دارد.