برای آب شور دریا چه نوع پمپی استفاده کنیم

1398/09/06 1

پمپ مناسب برای آب دریا

امروزه با گرم شدن کره زمین و افزایش چشمگیر جمعیت و مصرف بی رویه آب های زیر زمینی شاهد خشکسالی و کمبود آب در اغلب کشورها می باشیم که کشور ما هم جزء یکی از همین کشور ها میباشد.
از آنجایی که نزدیک به ۹۷٪ از آب های کره زمین را آب دریاها و اقیانوس ها تشکیل میدهند. اغلب کشورهای توسعه یافته و یا در حال توسعه نظیر کشورهای حوزه خلیج فارس اقدام به استفاده از آب شور دریاها کرده و پس از تصفیه و نمک زدایی به وسیله دستگاه های RO (اسمز معکوس) آن را به آب شیرین قابل شرب تبدیل میکنند. 
در کشور ما نیز برای استفاده در بخش صنایع و پالایشگاه ها و یا تصفیه آب جهت مصرف مناطق جنوبی کشور نیز از آب شور دریا استفاده می شود. 
حال به این سوال بر میخوریم که جهت انتقال آب شور دریا از چه پمپی و از چه روشی استفاده کنیم ؟
برای انتقال آب دریا عموما از پمپ های مستغرق نظیر شناور و یا کف کش استفاده میشود که به دلیل خاصیت خورندگی آب شور دریا نمیتوان از هر پمپ آبی با هر متریالی استفاده کرد، ما در این مقاله انواع متریال های مختلف را جهت پمپاژ آب شور دریا بیان می کنیم :

جنس (متریال) پمپ آب مورد استفاده سازگاری
برنز آب دریا عالی
استیل ۳۰۴ آب دریا ضعیف
استیل ۳۱۶ آب دریا خوب
آلومینیوم آب دریا خوب
برنج آب دریا ضعیف
چدن آب دریا ضعیف
مس آب دریا خوب
تیتانیوم آب دریا عالی
کربن استیل آب دریا ضعیف
گرافیت کربن آب دریا عالی
پلی پروپلین آب دریا عالی
نایلون آب دریا بسیار عالی
نوریل آب دریا عالی
PVC آب دریا عالی
PVDF آب دریا عالی
وایتون آب دریا عالی
سیلیکون  آب دریا عالی

حال از جدول فوق میتوانیم پمپ مناسب را انتخاب نمائیم 
به عنوان مثال : برای پمپاژ آب دریا می توانیم از پمپ آب شناور که جنس قطعات از برنز و جنس شافت از استیل ۳۱۶L و جنس مکانیکال سیل آب بند از وایتون یا سیلیکون باشد میتوانیم استفاده کنیم که همگی متریال های مورد استفاده سازگاری خوبی با آب دارند.
از آنجایی که اغلب الکتروموتورهای که به صورت روتین در بازار تولید میشوند از جنس چدن می باشند و متریال چدن چون با آب شور سازگاری ضعیفی دارند اغلب مواقع از پمپ های شافت و غلاف جهت پمپاژ آب دریا استفاده میشود. بدین صورت که جنس پمپ و قطعات پمپ از برنز میباشد و بوسیله شافت و غلاف به الکتروموتور که در بیرون از آب نصب شده وصل میکنیم. با استفاده از این روش میتوان از الکتروموتورهایی که در بازار موجود میباشد، نیز استفاده کنیم و یا برای مکانهایی که امکان دسترسی به برق وجود ندارد پمپ را بوسیله شافت و غلاف به محرک دیزلی وصل نمائیم.


کاربران محترم میتوانند با در نظر گرفتن در برنامه انتخاب پمپ  که به صورت انحصاری مخصوص شرکت آوین پمپ می‌باشد، می‌توانید در زمان خرید بهترین نوع پمپ را با سازگاری  مجموعه خود انتخاب کرده و خرید خوبی را داشته باشند.