پمپ آب لجن کش چیست و چه کاربردی دارد ؟

1398/07/06 331

این سری از پمپ ها از نوع مستغرق با کوپل مستقیم میباشند و برای پمپاژ فاضلاب های صنعتی و خانگی و گل و لای و سیلابها و همچنین لجن های غلیظ و حاوی مواد جامد و ساینده استفاده میشود.
پمپ آب لجن کش برای جابه جایی مایعات به مکانیزم پر قدرتی نیاز دارند که بتواند سیال سنگین و گاه چسبناک را به نقطه مدنظر انتقال دهد.
برای انتخاب پمپ مناسب می بایست هد و دبی پمپ را محاسبه کرد و سپس با توجه به نوع آلودگی موجود در فاضلاب پمپ لجن کش با پروانه و متریال مناسب را برگزید.


نحوه محاسبه هد و دبی پمپ آب لجن کش


 محاسبه ارتفاع (H) پمپ آب لجن کش :

هد پمپ شامل مجموع هد استاتیکی و افت فشار ناشی از لوله و اتصالات خواهد بود. به زبان ساده تر ابتدا باید ارتفاع چاهی که پمپ آب لجن کش در آن قرار میگیرد را بدست آوریم. سپس به ازای هر زانو در قسمت خروجی 3 متر به ارتفاع پمپاژ اضافه گردد. همچنین افت فشار ناشی از اصطکاک سیال با جداره لوله نیز محاسبه شود که این امر بستگی به جنس لوله دارد در انتخاب سایز لوله دقت شود تا سرعت حرکت سیال در داخل لوله از 0.7 متر بر ثانیه کمتر نباشد و از 2/3 متر بر ثانیه نیز بیشتر نشود. 

 

محاسبه دبی (Q) پمپ لجن کش :

 1. فاضلاب

 2. آب باران

 

طبق استاندارد EN12056-4 اروپا در غیر از موارد خاص این دو می بایست جداگانه جمع آوری گشته و سیستم های جدا داشته باشند، عموما در کشور ایران سیستم جمع آوری آب باران و فاضلاب مشترک می باشد بدین منظور بهتر است از 2 پمپ لجن کش استفاده شود تا چنانچه در فصولی که بارندگی کم است یک پمپ کار کند و در فصول پربارش هر دو پمپ کار کند.

به علت گستره دبی در جدول زیر دبی مقطعی در نظر گرفته شده است.

میزان آبدهی 2 20 40 60 80 100 m3/h
بیمارستان ها 10 100 200 300 400 500 تعداد نفرات
مراکز مسکونی و هتل ها 30 250 350 450 550 700 تعداد نفرات
مراکز صنعتی 80 600 1000 1600 2000 2500 تعداد نفرات
ادارات 50 300 400 500 720 1000 تعداد نفرات

عموما برای بیمارستان ها و مراکزی که امکان وجود گاز استریل یا اجسامی از این قبیل در فاضلاب می باشد از لجن کش کاتردار استفاده میشود. 

 

انواع پمپ لجن کش :

1-پمپ آب لجن کش خردکن دار (کاتر دار) :

این نوع پمپ آب لجن کش جهت استفاده در پمپاژ فاضلاب بیمارستانها، رستوران ها ، فاضلاب گاوداری ها که همراه فاضلاب امکان ورود پارچه یا گاز استریل و سرنگ و یا اشیایی از این قبیل می باشد مدل کاتر دار مناسب است.

2-پمپ لجن کش ساده :

این نوع پمپ آب لجن کش برای پمپاژ فاضلاب انسانی و تخلیه سیستم های اگو که فاقد اجسامی می باشد که باعث جامپ (قفل) پروانه شود مورد استفاده قرار میگیرد.
پمپ آب لجن کش از لحاظ متریال و جنس قطعات شامل چدن، استیل304، استیل316، داپلکس، برنز و آلیاژی می باشد که در انواع تکفاز و سه فاز می توان انتخاب نمود. 
پمپ آب لجن کش برای انتقال فاضلاب با خصوصیت های مختلف از پروانه های مختلف استفاده میشود که انواع پروانه پمپ آب لجن کش به صورت زیر میباشد.

 1. پمپ آب لجن کش پروانه ورتکس‌:

  مناسب برای پمپاژ سیالات با ذرات جامد و لجن های حاوی مواد ریشه دار مناسب برای دفع فاضلاب شهری و دامداری ها.

 2. پمپ آب لجن کش تک کاناله :

  مناسب برای کلیه لجن های معمولی و ریشه دار مناسب برای تصفیه خانه ها و دامداری ها.
 3. پمپ آب لجن کش چند کاناله :

  مناسب برای پمپاژ آب با آلودگی جزئی و تصفیه خانه ها.

 

پمپ آب لجن کش خردکن دار :

مناسب برای پمپاژ فاضلاب حاوی کاغذ و پارچه و سیالات حاوی ذرات الیافی مناسب برای کارخانه های ریسندگی و صنایع کاغذ سازی، گاوداری ها و رستوران ها.


از پمپ آب لجن کش ضد جرقه نیز میتوان برای پمپاژ سیال و مایعی که قابلیت اشتغال دارد میتوان استفاده کرد که این نوع از پمپ لجن کش به سه دسته زیر تقسیم میشوند :

 1. پمپ آب لجن کش ضدجرقه T3 :

  مناسب برای پمپاژ سیال با درصد پایین اشتعال مانند : گازوئیل و قیر و فرآورده های نفتی.
 2. پمپ آب لجن کش ضد جرقه T4 :

  مناسب برای پمپاژ سیال با درصد بالا اشتعال مانند : نفت و الکل و سیالات ازاین قبیل.
 3. پمپ آب لجن کش ضد جرقه T5 :

  مناسب برای پمپاژ سیال با درصد بالا اشتعال مانند : تینر و بنزین و الکل و سیالات ازاین قبیل.

   

  در پایان باید خاطر نشان شویم برای انتخاب هوشمندانه و خرید پمپ آب لجن کش باید اطلاعات کافی از قبیل : میزان ارتفاع پمپاژ (نقطه کاری پمپ)، میزان دبی، نوع و طبیعت سیال، کاربری محل مورد استفاده، درصد خورندگی سیال، میزان اشتعال سیال را بدست آورد که بتوان پمپ لجن کش مورد نیاز را تهیه کرد. 

  شما مخاطب و خریدار گرامی میتوانید از طریق برنامه انتخاب پمپ تخصصی و انحصاری شرکت آوین پمپ (AP Selection) و یا از طریق تماس با کارشناسان فروش شرکت آوین پمپ محصول مورد نظر خود را تهیه نمائید.