پمپ آب شناور ( Submersible Pump ) چیست

1398/02/06 1145

 پمپ آب شناور چند طبقه مستغرق با محرک الکتریکی مجموعه ای است با پیشرفته ترین تکنیک های دسترسی به آب های زیرزمینی که از دسته پمپ های گریز از مرکز عمودی می باشد. این نوع پمپ آب جهت پمپاژ آب یا مایعات دیگر از چاه های عمیق و نیمه عمیق با قطر کم طراحی شده است. 

پمپ شناور

عموما الکتروموتور این نوع پمپ ها از نوع آسنکرون و به صورت عمودی جریان متناوب و قفس سنجابی می باشد که باید قبل از شروع به کار با آب پر شوند. آب داخل موتور هم برای روانکاری یاتاقانها و هم برای خنک کاری سیم پیچی الکتروموتور میباشد.

محور موتور شناورهای مستغرق دارای کاسه نمد مقاوم در برابر نفوذ شن می باشد و با آب بند مکانیکی، آب بندی میشود. 

 
انواع پمپ آب شناور


پمپ های شناور چاه های عمیق و نیمه عمیق به سه دسته زیر تقسیم میشوند :

 
1- پمپ آب شناور جریان مختلط (کوزه ای):

 این نوع پمپ آب شناور جهت پمپاژ آب از چاه های تا عمق 432 متر و آبدهی تا 580 متر مکعب بر ساعت مورد استفاده قرار میگیرد. پمپ های جریان مختلط (کوزه ای) به خاطر نوع طراحی طبقات و پروانه ها در صورت پمپاژ شن و ماسه مقاومت بیشتری نسبت به پمپ آب شناور جریان شعاعی دارد. این دسته از پمپ های شناور بسته به تعداد طبقات و اندازه موتور می توان به صورت افقی یا مایل نیز نصب شود و پروانه های پمپ جریان مختلط قابلیت تراش دارند که میتوان با الکتروموتور توان پایین تر نصب نمود. 

 
2- پمپ آب شناور جریان شعاعی (تخت):


این نوع پمپ آب شناور جهت پمپاژ آب از چاه های عمیق و نیمه عمیق تا عمق 500 متر و آبدهی تا 100 متر مکعب بر ساعت مورد استفاده قرار میگیرد، پمپ های جریان شعاعی‌ (تخت) به خاطر نوع طراحی طبقات و پروانه ها جهت پمپاژ آب صاف و بدون شن و ماسه قابل استفاده می باشد. این دسته از شناورها نیز بسته به تعداد طبقات و اندازه موتور میتوان به صورت افقی یا مایل نیز نصب شود.

 
3-پمپ آب شناور شفت و غلافی


این نوع از پمپ های شناور بیشتر برای مواردی استفاده میشود که نمیتوان الکتروموتور را داخل سیال غرق نمود به همین خاطر پمپ در داخل آب قرار میگیرد و بوسیله شفت و غلاف به الکتروموتور که بیرون از آب قرار گرفته شده وصل می گردد، موارد کاربرد پمپ های شفت و غلاف بیشتر برای پمپاژ آب شور دریا بر روی اسکله مورد استفاده قرار میگیرند که باعث افزایش طول عمر الکتروموتور میگردد.

 
کاربرد پمپ آب شناور


تامین آب آشامیدنی، تامین آب فرآیندهای صنعتی، تخلیه آب معادن، جبران افت فشار طرح های آبرسانی، برداشت آب از رودخانه ها و دریاچه و سدها، برداشت آب از دریا، برداشت آب از سفره های زیرزمینی با حفر چاه های عمیق و نیمه عمیق.

 
جنس پمپ آب شناور


 
جنس پمپ شناور بسته به نوع مصرف میتواند از چدن، استیل یا برنز باشد که برای مصارف آب شور دریا میتوان از برنز یا استیل 316L استفاده نمود و برای مصارفی که سیال دارای خورندگی نمی باشد از چدن یا استیل 304 استفاده کرد. 
پمپ های آب شناور در مصارف خانگی می تواند از نوع تکفاز باشد.

 
تفاوت پمپ های شناور شفت و غلاف با الکتروپمپ شناور

تفاوت بین پمپ های شفت و غلاف با الکتروپمپ شناور مستغرق کوپله مستقیم در نحوه نصب محرک الکتریکی (الکتروموتور) آنها می باشد. در پمپ های شفت و غلاف عموما پمپ در داخل آب قرار گرفته و بوسیله شفت و جعبه دنده و غلاف به الکتروموتور یا موتور دیزلی که در بیرون از آب بر روی صفحه فلزی یا محلی که برای نصب محرک الکتریکی در نظر گرفته شده وصل می شود، ولی در الکتروپمپ های شناور چون عایق آب بندی موتور IP68 (ضد نفوذ آب) می باشد. الکتروموتور به صورت عمودی به پمپ کوپله می شود و سپس هم پمپ و هم الکتروموتور در داخل سیال غرق میشوند. 
معمولا الکتروپمپ های شناور دارای راندمان بیشتری نسبت به پمپ های شفت و غلافی میباشند. 

 

نکات مهم در انتخاب پمپ آب شناور

 1.  جنس بدنه و قطعات پمپ آب شناور متناسب با طبیعت سیال انتخاب شود.
   
 2. درمحاسبه نقطه کاری پمپ شناور افت فشار شیر یکطرفه ها و زانوها نیز لحاظ گردد (برای هر شیر یکطرفه 1/5 متر به ارتفاع چاه اضافه گردد).
 3. میزان آب موجود در چاه باید از ارتفاع پمپاژ کسر گردد، بدین معنی که ملاک انتخاب پمپ آب شناور ارتفاع خشک چاه میباشد چنانچه رویه فوق صورت نگیرد امکان کار کردن پمپ شناور انتخابی زیر حداقل ارتفاع مجاز بسیار افزایش می یابد که در اینصورت باعث آمپر کشیدن الکتروموتور میگردد که موجب سوختن سیم پیچ میشود.
 4. انتخاب الکتروموتور باید به گونه ای باشد که موتور توان لازم را برای تمام نقاط روی منحنی مشخصه پمپ را تامین کند به طوری که با ضریب اطمینان کافی، حداکثر دمای الکتروموتور تحت بار و حرارت ایجاد شده کمتر از 55 درجه سانتیگراد باقی بماند، حفظ این شرایط به معنای طولانی تر شدن عمر الکتروموتور است.
 5. به عمق قوطه وری مجاز پمپ های شناور دقت شود (عمقی که میتوانند زیر آب قرار گیرند).

 
نکات مهم در نصب پمپ آب شناور

 1.  از سوپاپ یا شیر یکطرفه در خروجی پمپ آب شناور حتما استفاده شود که مانع از برگشت آب به داخل طبقات پمپ شود و چنانچه نقطه کاری پمپ آب شناور بیشتر از 100 متر می باشد باید به ازای هر 60 متر ارتفاع از یک عدد شیر یکطرفه استفاده نمود. 
   
 2. چنانچه الکتروموتور پمپ های شناور به وسیله آب روانکاری و خنک میشود حتما اطمینان حاصل کنید که قبل از راه اندازی پمپ محفظه پر از آب شده باشد.
   
 3. آب مورد استفاده برای پر کردن موتور نباید خورنده یا ساینده باشد. آب شرب معمولی مناسب ترین آب برای پر کردن الکتروموتور شناور است.
 4. پمپ آب شناور را با فاصله نیم متر از کف چاه نصب کنید که از ورود شن و ماسه کف چاه به داخل پمپ جلوگیری شود.
 5. در صورتی که از پمپ آب شناور به صورت افقی استفاده میکنید باید از لوله غلاف جهت خنک نگه داشتن الکتروموتور استفاده نمود زیرا موتور پمپ های مستغرق بوسیله جریان آب خنک میشوند.
   
 6. چنانچه پمپ آب شناور را بصورت افقی استفاده میکنید حتما از تکیه گاه و مخزن اطمینان استفاده کنید.
   
 7. پمپ شناور باید حداقل 1 متر زیرآب جهت جلوگیری از پدیده کاویتاسیون نصب گردد.
 8. از تابلو فرمان با سیستم حفاظتی مناسب از قبیل کنترل سطح، کنترل فاز و کنترل بار استفاده شود که از خشک کار کردن پمپ و نوسانات برق جلوگیری به عمل آید.

 
شما خریداران گرامی میتوانید از برندهای زیر پمپ آب شناور مدنظر خود را خریداری نمائید :


پمپ شناور پمپیران

پمپ شناور رایان

پمپ شناور سائر ایتالیا

پمپ شناور ابارا ایتالیا

پمپ شناور لوارا ایتالیا

پمپ شناور کالپدا ایتالیا

پمپ شناور پنتاکس ایتالیا

پمپ شناور گراندفوس دانمارک

پمپ شناور اسپادان 

پمپ شناور استریم چین


برای انتخاب و مشاوره جهت خرید پمپ آب شناور می توانید با کارشناسان شرکت آوین پمپ تماس حاصل کرده یا از طریق برنامه انحصاری انتخاب پمپ (AP Selection) شرکت آوین پمپ، پمپ آب شناور مورد خود را انتخاب نمائید.