8 گام تا انتخاب پمپ آب خانگی

1399/05/13 262

مهم ترین بخش انتقال آب لوله کشی آب است که در ساختمان ها و تمامی مراکزی که احداث می شود صورت می پذیرد، اما مهم ترین ضعف لوله کشی آب مقدار فشار آب به حساب می آید.
وقتی که می خواهیم به دنبال راه حلی برای رفع کمبود فشار آب باشیم باید با انتخاب یک پمپ آب خانگی مناسب آپارتمان یا مجتمعی که در آن زندگی می کنیم این مسئله را حل نماییم و در ادامه 8 گام تا انتخاب آب خانگی را توضیح می دهیم

 • گام اول: بدانیم پمپ آب خانگی چه انواعی دارد؟


پمپ های آب خانگی اصولا به چندین دسته تقسیم می شوند که به اختصار در زیل از آنها نام برده شده است

 1. پمپ آب خانگی جتی

 2. پمپ آب خانگی بشقابی

 3. پمپ آب طبقاتی عمودی

 4. پمپ آب طبقاتی افقی


برای اینکه بدانیم چه نوع پمپ آب خانگی باید انتخاب کنیم چند مولفه مهم را باید بررسی نماییم که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت

 • گام دوم : مقدار ارتفاع مورد نیاز را بدست آوریم


اصطلاح هد در انتخاب پمپ آب به میزان ارتفاعی که یک پمپ آب می تواند آب را تا آنجا انتقال بدهد می گویند.

اصولا کارخانجاتی که تولیدکننده پمپ آب هستند طبق استانداردها و آزمایشاتی که بر روی پمپ آب انجام می دهند، به این مقدار دست پیدا کرده و در کاتالوگ فروش خود درج می کنند و خریدار هنگام خرید می تواند از مشخصات فنی این پمپ آب بهره ببرد.
به همین دلیل وقتی می خواهیم پمپ آب خانگی خریداری کنیم حتما به این عدد باید توجه کنیم که از ارتفاع ساختمان کمتر نباشد و گرنه آب تا طبقات بالا پمپاژ نمی شود.

نکته مهمی که باید رعایت کنیم این است که حتما آخرین شیر ساختمان در بالاترین طبقه آپارتمان باید حداقل 2 الی 2.5 بار فشار پشت آن باشد.

 • گام سوم: به میزان آبدهی یا دبی پمپ آب خانگی توجه کنید؟


میزان آبدهی یک پمپ آب برای انتخاب پمپ آب خانگی بسیار حایز اهمیت است و هنگام خرید باید بدانیم که برای ساختمان مورد نظر چه مقدار میخواهیم آبرسانی داشته باشیم .
دبی یعنی مقدار حجم آبی که به وسیله پمپ آب جابه جا می شود که واحد اندازه گیری آن متر مکعب بر ثانیه است .
اگر به زبان ساده بخواهیم بیان کنیم دبی یعنی پمپ آب چند متر مکعب در یک مدت زمان مشخص آب را از نقطه ای به نقطه دیگر انتقال می دهد.
حال این سوال پیش می آید که چرا میزان دبی پمپ آب خانگی برای ما اینقدر اهمیت دارد؟
در جواب باید گفت که مقدار دبی برای این مهم است که مقدار آبدهی در تمامی واحدهای یک ساختمان به صورت یکسان باشد، اگر دبی پایین باشد آنگاه در برخی واحد ها آب مناسب است و در طبقات بالاتر آبدهی پایین تری را شاهد خواهیم بود و هرچه طبقه بالاتر برود آبدهی بسیار ضعیف تر خواهد شد.
بیشترین جایی که ساکنین آپارتمان با چالش مواجه خواهند شد آبرسانی برای حمام است، همیشه در طبقات بالای یک ساختمان مقدار آبدهی برای حمام کاملا ضعیف خواهد بود و اگر دبی لازم را پمپ آب تامین نکن آنگاه باز این معضل وجود خواهد داشت.
برای تنظیم و کنترل فشار آب می توان از ست کنترل استفاده کرد .
پمپ آب خوب دو ویژگی دارد:

1- اینکه هد خوبی داشته باشد 

2-دوم دبی مناسب داشته باشد

پس در انتخاب پمپ آب به قیمت آن و کم بودن قیمت آن نباید توجه کرد و حتما بایستی به میزان نیاز خود توجه نمایید و پمپ آب خانگی خود را انتخاب نمایید.

 • گام چهارم: به نمودار پمپ آب خانگی مورد نظر توجه نماییم


اگر به دنبال این باشیم که یک پمپ آب خانگی هم حداکثر دبی و هم حداکثر ارتفاع دلخواه ما را داشته باشد می توان گفت که در عمل کاملا نشدنی است و وجود نخواهد داشت، به دلیل آنکه همواره نسبت بین هد و دبی یک پمپ آب نسبت معکوس می باشد و هرچه ارتفاع پمپ آب خانگی بالاتر برود مقدار آبدهی آن پایین می آید.

به عنوان مثال در یک ساختمان پنج طبقه چنانچه این پمپ آب 30 متر ارتفاع داشته باشد، مقدار آبدهی آن از این عدد کمتر خواهد بود و اگر به کاتالوگ پمپ آب مورد نظر دقت نمایید برای هر ارتفاعی یک عدد آبدهی درج شده یا برعکس.
حال برای اینکه این مشکل را به بهترین شکل حل کنیم باید نموداری که شرکت های تولید کننده پمپ آب در اختیار ما قرار می دهند را به طور کامل مطالعه کنیم و بین هد و دبی تناسبی که وجود دارد را بررسی نماییم و رابطه مناسبی بین هد و دبی پمپ آب خانگی که می خواهیم انتخاب کنیم بدست بیاوریم.

 • گام پنجم: به مقدار صدایی که پمپ آب خانگی ایجاد می کند توجه کنیم


اکثر مشتریان برای خرید پمپ آب خانگی ابتدا جستجوهای خود را بر مبنای پمپ آب کم صدا یا پمپ آب خانگی بی صدا قرار می دهند.

در مقالات قبلی در این خصوص توضیح داده ایم که هر پمپ آب بر اساس ساختار الکتروموتوری که دارند یک میزان صدا تولید می کنند.

اگر پمپ آب خانگی را درجایی قرار است نصب کنید که می دانید صدای آن ایجاد مزاحمت می کند باید از پمپ آب بشقابی استفاده کنید، اصولا پمپ آب بشقابی از پمپ آب جتی صدای کمتری تولید می کند حتی در برخی مواقع می توانید از محفظه های عایق دار استفاده کنید تا صدای پمپ آب را کاهش دهد، البته وقتی می خواهید محفظه را بر روی پمپ آب نصب کنید حتما برای تهویه مناسب پمپ آب فکر اصولی کنید.

 • گام ششم : بین قدرت پمپ آب و مقدار مصرف انرژی آن تناسبی برقرار کنیم


اینکه تصور داشته باشید که حتما باید پمپ آب قوی با الکتروموتور قدرتمند خریداری کنید حتی از توان و نیاز ساختمان بیشتر، یک تصور کاملا غلط و اشتباهی می باشد.

هرچه توان پمپ آب بالاتر برود به همین مقدار میزان مصرف انرژی نیز افزایش پیدا می کند و با بالارفتن قدرت موتور مبلغ پمپ آب خانگی افزایش پیدا می کند که به هیچ عنوان این کار مقرون به صرفه نخواهد بود، به همین دلیل حتما بسته به نیاز خود قدرت موتور را هم انتخاب نمایید.

 • گام هفتم : به قیمت پمپ آب خانگی دقت نماییم

 
برای هر خریدی توجه به میزان قیمت آن یک امر کاملا طبیعی و ضروری می باشد که تمامی افراد هر جنسی را بخواهند خریداری نمایند به قیمت آن توجه ویژه ای می کنند. برای آنکه به میزان بودجه ای که درنظر دارید بخواهید پمپ آب خانگی مناسب خریداری کنید، باید بعد از اینکه هد و دبی مناسب را بدست آوردید و تمامی فاکتورهای گفته شده در بالا را رعایت کردید، لیستی از پمپ آب خانگی تمامی برندهایی که در این فاکتورها جای میگیرند را نوشته و باهم قیمت های آن و کیفیتشان را مقایسه کنید و پمپ آب مورد نظر خود را بخرید.

 • گام هشتم: از فروشگاه ها و شرکت های معتبر پمپ آب را خریداری کنیم


در هفت مرحله قبل ما تمامی فاکتورهای مهمی که در خرید پمپ آب خانگی موثر خواهد بود را بررسی کردیم، به یک شناخت کاملی دست پیداکردیم و اکنون می دانیم با مولفه های خود چه نوع پمپ آبی خریداری کنیم. اما باز هم یک بخش بسیار مهمی باقی خواهد ماند و آن این است که حال پمپ آب مورد نظر را ازکجا بخریم؟‌

آیا خریدی که میخواهیم انجام دهیم معتبر است یا خیر؟‌

آیا پمپ آب خانگی با برند مدنظر اصل خواهد بود یا پمپ آب تقلبی نصیبمان می شود؟
در جواب باید گفت که برای خرید پمپ آب خانگی معتبر از شرکت هایی خریداری کنیم که یا نمایندگی آن برند را دارند و یا عاملیت مجاز فروش آن برند را، اینگونه میتوانیم بگوییم خیالمان راحت است که از جای مطمئنی خرید خود را انجام داده ایم.
شرکت آوین پمپ به عنوان عاملیت مجاز محصولات ابارا، پمپیران، لوارا، گراندفوس، نوید موتور و... پمپ آب خانگی بسیار با کیفیتی را به مشتریان عزیز عرضه می نماید.
چنانچه موارد بالا را مطالعه نمودید و برای انتخاب پمپ آب مورد نظر خود نیاز به مشاوره بیشتری داشتید می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و با ارائه راهکارهای مناسب پمپ آب خود را به بهترین شکل خریداری کرده و در محل تحویل بگیرید.